sokratБіографія Сократа

Сократ народився 469 році до.н.е в місті Афіни.

Походив із родини скульптора Софроніска. Незважаючи на те, що батько був скульптором, і мав чимало замовлень від афінських вельмож, сім’я жила доволі скоромно, але Сократ отримав хорошу на той час освіту.

З раннього віку Сократ працював у батьковій майстерні, у нього не погано виходило. Хоча робота скульптора Сократу не подобалося, тому у віці 16 років Сократ покинув майстерню батька та пішов вивчати риторику та математику до відомого на той час мислителя та математика Феодора з Кірени.

Приблизно у 19 років Сократ знайомиться з дружиною афінського стратега Перікла , Апасією, яка стає його вчителем риторики. Протягом багатьох років Сократ навчався у відомих афінських вчителів та політичних діячів отримавши на той час прекрасну освіту.

Сократ не брав грошей за навчання, його послуги були безкоштовними, якщо хтось бажав пожертвувати одежу чи їжу Сократ приймав. Через  позицію жити в  бідності його покинула перша дружина Ксантіппа.

Сократ надзичайно любив Афіни, і ніколи практично не покидав їх, лише один раз під час Пелопоннеської війни. З цієї війни Сократ повернувся героєм та отримав орден за звитягу на ворогом.

Сокрта був двічі одружений. Як було написано раніше перша дружина Ксанатіппа, покинула Сората за його бідність та надмірний аскетизм. У цьому шлюбі у Сократа народи вився син. Другий раз Сократ одружився на Мірті, яка народила двоє синів.

Зі смертю Сократа зв’язана розповідь Платона у його творі Апології Сократа. У своєму творі Платон розповідає про суд над Сократом . Де афіняни звинувачують його в особливій гордині, надмірності та атеїзмі. Також афіняни звинуватили Сократа у не правильному тлумаченні небесних світил. Сократа на цьому афінському судді могли виправдати, але він все зробив для того, що його визнали винним і присудили смертну кару. Тим більше Сократу коли відбувався суд вже було 70 років, що на той час такий вік був досить великим і він вирішив померти з “шиком”. Коли йому присудили смертну кару він привселюдно випив отруту. Помер Сократ приблизно 399 р. до. н. е

Вчення Сократа

  • Людина моральна істота.
  • Мораль та знання єдині. Вони породжують розуміння Блага
  • Благо найвища цінність людини
  • Найбільшими людськими чеснотами за Сократом є : чесніть, мужність, справедливість та любов.
  • Сократ вважав, що матеріальний світ був створений божеством.
  • Людина може пізнати світ, якщо пізнає саму себе.

Ігор Дмитрук