Здається, що прояви людяності залежать від багатьох факторів, що наявні в житті людини. Такими факторами можуть бути і виховання, і побут, і освіта, й оточення, і навіть, місце народження, знаходження та час. У кожного з нас є та ще буде багато моментів в житті, якими ми пишаємося, і такі, за які нам не дуже приємно. І в кожному з них ми проявили ту людяність, яка притаманна саме нам, але яка проявилася під впливом певних обставин, в яких ми опинились.
На теперішній час ми маємо чудову можливість спостерігати, яке місце в сучасному світі займає людяність, навіть за допомогою яскравих ознак сьогодення – Інтернету та соціальних мереж. Проте, не зважаючи на вміння порахувати кількість «лайків», переглядів, коментарів, репостів та інших статистичних показників, притаманних мережі, остається неможливим визначити вимір людяності. Але ми щоденно можемо спостерігати й аналізувати безліч постів, в яких є яскраві прояви найкращих якостей людини, а також ті, де ці якості не проявилися або ж виявилися повністю відсутніми. І далі бачити наслідки цих проявів і їх відсутності, а також ставлення багатьох людей до цього.
Саме під впливом величезної кількості різноманітної інформації з Інтернету, а також враховуючи приклади літератури, мистецтва, історії та життєвий досвід, складно визначити якийсь конкретний момент для того, щоб широко розкрити сутність людини і людяності. На світі так багато людей, і відповідно, ще більше прикладів в житті кожної людини, що здається, ті хто йде по життю з відчуттям його цінності, самостійно визначають присутність людяності в ньому. І роблять це і в локальному і в глобальному вимірах.
І все ж таки, в житті є такі історичні проміжки, в яких прояви людяності розкриваються найяскравіше на тлі темного часу та складних випробувань для суспільства. В сучасному світі для України таким проявом стало волонерство.
В наш неспокійний час волонтерство торкнулося майже всіх сфер життя нашої країни. І саме завдяки його масштабності, сьогодні країна має величезну підтримку та можливість розвитку і виховання нового покоління. Волонтерами стали люди різні за віком, освітою, рівнем життя та професією, але об’єднані важливою спільною рисою — найголовнішим принципом життя в них вважається гуманізм. І так жаль, що в сучасних умовах їм доводиться не лише допомагати там де треба їх участь, а й протистояти тим, для кого цінність людини та її життя перестали щось значити. Велика кількість людей, що тонко відчули сучасні потреби часу та країни, створили волонтерський рух, завдяки якому суспільство побачило на конкретних прикладах та вчинках, наскільки важливе в нашому житті для країни та особистості невід’ємність понять «людина» та «людяність». Діяльність волонтерів неможливо недооцінити в процесі формування нашої держави і вона свідчить про те, що сучасний світ сприяє проявам людиною своїх найкращих духовних рис в діях та вчинках, незважаючи на складнощі та особисту небезпеку.
Скільки часу існує людство, стільки ж часу існує і людяність, яка має свої прояви в залежності від вимог свого часу та особистості, що в ньому існує. Історія людства володіє багатьма прикладами самих несподіваних проявів людяності і так само повної її відсутності в житті людей, що призводило до самих несподіваних наслідків за законами свого часу. І як не припиняється в світі боротьба добра зі злом, як існують в ньому світло та пітьма, біле та чорне, так і живе людина, відчуваючи на собі та проявляючи як людяність, так і її відсутність. І так хочеться сподіватися, що настане той час, коли більшість людей в світі будуть усвідомлювати велике значення та цінність гуманізму для життя, розвитку особистості та формування суспільства.
Зубченко Олена
м. Одеса