Релігія

Що таке юдаїзм?

Походження терміну «юдаїзм»

Сучасна наука  релігієзнавство розглядає юдаїзм як стародавню етнічну релігію юдеїв, які проживали на території  сучасного Ізраїлю. За класифікацією юдаїзм відносять до національних релігій.

Що таке юдаїзм?

Історія виникнення юдаїзму

Становлення релігії розпочинається  у І тисячолітті до нашої ери. Отримання Десяти Заповідей та Тори Мойсеєм на гори Синай можна умовно вважати початком юдаїзму. Євреї заснували власне Царство, там де знаходиться сучасний Ізраїль,  але потім були вигнані захоплювачами  і потрапили у Вавилонський полон. Потім знову були звільнення і повернулися в Ізраїль. Але 70 року нашої ери їх звідси було вигнано римлянами. Євреї почали розселюватися по усій Європі, Африці, Азії, Америці постійно зіштовхуючись з ворожістю до себе. Євреї зуміли зберегти свої традиції та релігію, знаходячись в інших частинах планети, формуючи місцеві  єврейські громади. Як висновок з’явилося багато течій юдаїзму.

Основні напрями в юдаїзмі

Варто зазначити, що основні положення напрямів в юдаїзмі спільні, кожен із них має свою специфіку та відмінності: мова, зовнішній вигляд, одяг, тлумачення моментів  Священного Писання.

Священне Писання юдаїзму

Священні Писання в юдаїзмі займають центральну роль.  Перше з них називається Єврейською Біблією або ж Танахом. Танах  є трискладовим : першу частину називають Торою, яку Бог дав євреям на горі Синай, а  два розділи – Нівіїм та Хетубім пізніше написані мудрецями та пророками. Єврейська Біблія в багато чому співпадає з християнським Старим Завітом. В єврейській Біблії є декілька розділів, котрі відсутні в християнстві, проте співпадають основні розділи. Тлумачення Танаху і Тори вважається особливим процесом. Танах трактується як завгодно: буквально або алегоріями. Наприклад міф про Адаму та Єву є тим, що було насправді. Є трактування цього як алегорії: Адам втілює розум, а Єва – чуттєвість та емоції, тобто дві сторони медалі, що формують людину. Тлумаченням Танаху займалися мудреці протягом  тисячоліть, розробляли особливі авторські методи тлумачення, збираючи навколо себе послідовників.

Мудреці написали в юдаїзмі ще один важливий текст, який називають Талмудом. Це дуже багато текстів, написаних єврейськими мудрецями протягом багатьох століть. На сторінках Талмуду викладені моральні та правові закони євреїв, пояснюючи ті чи інші положення в Торі, ведуться дискусії між мудрецями. На Танаху та Талмуді будується юдаїзм, адже звідси почерпають ідеї правильного життя.

Культова діяльність в юдаїзмі

В євреїв відсутні пишні храми, замість них є синагоги. Часто це можуть бути будівлі і зовні виглядати як звичайний будинок. Синагоги на відміну від християнських храмів та мусульманських мечетей не мають якихось ознак. Внутрішня оздоба синагоги дуже особлива. Там розташовується шафа, де  зберігається великі сувої Тори. Якщо домашня Тора має форму простої книжки, то в синагозі вона постає у вигляді великого сувою. Цей сувій читають під час церемоній. Над шафою висить незгасима лампада. З нею пов’язана чудесна історія, коли Бог зробив лампаду, в якій не вистачало оливи – повною. В синагозі міститься раковина для вмивання рук перед служінням. У синагозі є місця, які розділяють чоловіків та жінок для того, щоб ті не відволікалися під час богослужіння. Синагога не виконує функції храмів, оскільки євреї вірять у побудову храму на храмовій горі в Єрусалимі, замість давно зруйнованого храму від якого залишилася одна стіна.

Синагога виконує роль місця суспільної молитви. Тут проводяться святкування на честь повноліття,  проводиться обряд обрізання, а також заходи, і звичайно читання Тори равинами. При синагогах існують школи із вивчення Тори для дітей та дорослих. Також синагоги в чомусь слугують бібліотеками, де кожний єврей може взяти і прочитати книгу.

Ритуали юдаїзму

Кожен хлопчик чоловічої статі приймає участь в дивному ритуалі – обрізанні. Обрізання є хірургічною процедурою при якій хлопчику відрізають частинку шкіри зі статевого члена. Обрізання є символом Завіту Бога з єврейським народом. Тобто це є договір євреїв щодо поклоніння Єдиному Істинному Богу та виконання Його заповідей, взамін Бог зробить їх Богообраним народом і дасть землю, на якій ті будуть жити. Обрізання водночас є печаттю на тілі як символ віри та відданості Творцю. Обряд проводять на восьмий день від народження хлопчика. Його здійснює  людина-спеціаліст – мохель, який водночас є равином (єврейським вчителем).

Особливі дні в юдаїзмі

До особливих днів юдаїзму варто віднести Шабат. Згідно біблійного міфу світ був створений Богом за шість днів, а сьомого дня Він відпочив. Так у євреїв субота є сьомим днем, на відміну від шостого дня християн. Тому благочестиві євреї повинні відпочивати, скерувавши власні думки Бога. Потрібно молитися і читати Священну Тору.

Сакральна книга

Сакральною книгою юдаїзму є Священна Тора, до якої необхідно відноситися кожному з шаною і благоволінням. Священну Тору використовують під час богослужіння в синагогах. Зберігають у спеціально підготовленому для цього місці.

Сакральні місця

В юдаїзмі виділені особливі  паломницькі місця. Одне із них отримало назву Стіни плачу від арабів, котрі контролювали Єрусалим і бачили як юдеї приходять сюди, моляться і плачуть, згадуючи зруйнування свого храму. Сюди приїжджає чимало паломників. Біля стіни читається Тора, молитва і деякі легенько б’ються головою об стіну, залишають записки в отворах стіни, вірять про те, що вони відправляються до Бога.

Рабини та коени

Побутує думка, що рабини є священиками. Рабин – це релігійна наукова ступінь, яку присвоюють тим, які мають кваліфікацію в тлумаченні Тори. Тут розуміються вчителі. Від самого початку в юдаїзмі були коени – священики, які проводили богослужіння, жертвоприношення, виконуючи низку храмових ритуалів. Із зруйнуванням храмів коени втратили свою функцію.

Сучасний стан юдаїзму

Юдаїзм за чисельністю є десятою релігією. Згідно статистики світ нараховує 15 000 000 прихильників цієї релігії. Частина юдеїв проживають в США, Ізраїлі. Існують  також течії, котрі мають погляд на життя. Серед них хасиди – ультраортодоксальна група, яка жива за суворо консервативними правилами та традиціями.

Панас Вернигора

Яка твоя реакція?

Радість
0
Щастя
0
Любов
0
Не завдоволений
0
Тупо
0

Интересно почитать:

Также в категории:Релігія

img-11 Історія

Що таке зіккурат?

Зіккурат — це неповторний символ монументальної архітектури, народжений у просторах стародавньої Месопотамії. Його форма, як ...