Народився Шан Ян приблизно в 390 році до нашої ери у царстві Цинь. Походив із родини дрібного китайського феодала. З дитинства Шан Ян вивчав китайську філософію, риторику і астрономію, полюбляв читати даоську поезію.

Коли Шан Яну було 13 років його сім’я збанкротувала і майбутньому філософу доı велось припинити навчання, через брак коштів. Коли Шан Яну було 18 років він стає викладати свої філософські ідеї дітям дрібних феодалів.

У 361 році Шан Ян знайомитяся із правителем царства Цинь Сянь Гунном, чиїм радником він згодом стає. Це був лише початок його стрімкої кар’єри.

У 364 році царь Сянь Гун дозволяє Шан Яну проводити реформи на власний розсуд, його філософія стає державною для всього царства Цинь. Він став першим китайським філософом, який домігся визнання своєї філософії на державному рівні.

Шан Ян

Звичайно, що чиновникам при дворі царя не були до вподоби такі ідеї Шан Яна і вони всіляко намагались йому зашкодити, але філософ розуміє, що потрібно стати популярним не серед чиновників, а серед народу і тому він видає указ: «Якщо люди будуть пітримувати царя і допомагати йому у всіх його починаннях, то кожен громадянин столиці отримає 10 золотих монет».

Шан Ян також писав у своїх указах, що царство Цінь буде завжди процвітати за рахунок сілького господарства і війн з іншими царствами. Тобто цар із своїми воїнами нападає на інші царства, вбиває, ґвалтує, грабує і повертається до додому героєм – така анархічна філософія зазнала великої критики у тогодішніх філософів. Крім всього цього Шан Ян полюбляв молодих хлопчиків, офіційно у нього було приблизно 100 наложниць, хоча немає згадок про існування дітей Шан Яна. Із простого бідного дрібного феодала Шан Ян перетворився у некоронованого царя, який своєю філософією загарбав ціле царство.

У 338 році Шан Ян помирає і разом з ним помирає його своєрідна анархічна філософія. Звичайно, можна критикувати Шан Яна за його жорстоку філософію, але потрібно пам’ятати, що це був час, коли перемагав сильніший, хоча і сучасний світ наı сичений такою ж анархічною й інколи жорстокою філософією.

Ігор Дмитрук 

Яка твоя реакція?

Радість
0
Щастя
0
Любов
0
Не завдоволений
0
Тупо
0

Интересно почитать:

Также в категории:Даосизм

Даосизм

Філософія Лао-цзи

Два начала Дао та Де – центральна основа  усієї філософії Лао-цзи. Її головною важливою категорією ...
Даосизм

Біографія Лао-Цзи

Лао-цзи – представник стародавньої китайської філософії. Народився в V столітті до нашої ери в часи ...