Історія релігій

Психологічні та Соціологічні Теорії Походження Релігії

У статті про становлення релігієзнавство як науки ми розглянули теорії походження релігії в ранньому релігієзнавстві. Отже, на зміну емпіричним приходять психологічні теорії та соціологічні теорії походження релігії.Психологічні та Соціологічні Теорії Походження Релігії
  1. Психологічні теорії.
  2. Соціологічні теорії.

Психологічні теорії

Психологічні теорії — намагаються пояснити релігію, як психологічний феномен людини: релігія виникає там, де безсила логіка. Основні психологічні теорії:

1. Шарль де Бросс (1729-1772рр.): раціональне мислення не давало людині повного розуміння природи, що призвело до фетишизму, тотемізму, потім політеїзму і врешті монотеїзму (детальніше про еволюцію релігії тут). Тобто походження релігії пояснюється проблемами пізнання.

2. Макс Мюллер — засновник школи природного міфу: Боги — це персоніфіковані явища природи. В людини виникла ідея безконечного, яка потребувала осмислення, і тому набула образності. Пізніше образи та метафори почали уявлятись як реальна особа. (спочатку Ра і сонце — тотожні, пізніше Ра — божество, що керує сонцем). Макс Мюллер вважає, що це сталось внаслідок розуміння людиною своєї важливості в світі. Також чималу уваги Макс Мюллер у питаннях релігії приділяє лігвістиці.

«Проблеми релігії — проблема лінгвістики і абстрактного мислення», — Макс Мюллер

3. Герберт Спенсер в «Принципах соціології»(1882р.) говорить, що людина була обмежена в обсязі знань. В основі релігії, за Гербертом Спенсером, лежть дуалістичне уявлення людини про світ. Про дуалізм можна дізнатись у Платона.

«Корені будь якої релігії — в культі предків», — Герберт Спенсер

4. Ернст Тайлор (1822 — 1917 рр.) — автор теорії анімізму, як першої форми релігії. Детальніше тут. Корені анімізму в дуалістичному уявлені про світ. Думка набула рис надприродної істини, що призвело до виникнення уявлень про Богів.

5. Джеймс Фрезер (1854 — 1941 рр.) — автор книг «Фольклор у старому Заповіті», «Золота Галузка» — досліджував релігії примітивних народів. Вважав, що народ в інтелектуальному розвитку проходить 3 стадії: магія — релігія — наука.

6. Зігмунд Фрейд (Фройд) (1854 — 1941 рр.) вважав, що корені релігії і магії в невротичних станах людини.

«Людина, яка вважає, що думкою змінює світ — невротик», — Зігмунд Фрейд

Зігмунд Фрейд виділяє 3 інтелектуальні та сексуальні стадії:

  1. Нарцисизм — дитячий період — магія.
  2. Пошук об’єкта поклоніння — сором перед батьками — релігія.
  3. Зрілий стан.

Усі свої висновки Зігмунд Фрейд виводив з лікування психічно-хворих людей, що вплинуло на всі його дослідження.

Недоліки Фрейдизму:

  1. Зведення підсвідомих комплексів до переживань дитинства.
  2. Обмеження підсвідомої сфери сексуальної енергії.
  3. Перенесення досвіду певної релігійної практики на всі релігії.

Соціологічні теорії

Соціологічні теорії — виводять походження релігії з діяльності соціальних інститутів. Тобто релігія — епіфеномен суспільства. Основні соціологічні теорії:

1. Робертсон-Сміт: уявлення про Богів виникло з психології клану, члени якого вважали себе людьми однієї крові, батько клану, його основоположник згодом почав обожнюватись. В книзі «Релігія Семітів» застосовує свою теорію походження релігії до «Старого Заповіту».

2. Еміль Дюркгейм: психологічні прояви релігії — вияв соціальних формацій. Релігія передаєтсья з покоління в покоління, а тому — поза індивідуальністю релігія існує в закритих суспільствах.

Якщо вам сподобалась ця публікація, ви можете подякувати нам натиснувши на кнопку «+1» від гугл, або «мені подобається», чи просто поділитись публікацією з друзями. Ну і, звичайно, ми будемо вдячні якщо ви натискатимете й на рекламні оголошення! =)

Яка твоя реакція?

Радість
0
Щастя
0
Любов
0
Не завдоволений
0
Тупо
0

Интересно почитать:

Также в категории:Історія релігій

img-9 Історія релігій

Чен Тао

Чень Тао, або «Справжній Шлях», є унікальною новою релігійною течією, заснованою Хон Мін Чен у ...