Історія філософіїФілософія

Піррон і пірронізм

Історія Піррона з Еліди в основному наведена істориком Діогеном Лаертським, якого вважають ненадійним, оскільки він ніколи не цитував своїх джерел і, здається, часто вигадував історії. Незважаючи на це, оскільки деякі з його спостережень були підтверджені, він все ще використовується істориками та вченими, коли немає інших джерел. За словами Діогена, на Піррона вплинуло вчення атоміста Демокріта, який виступав за натуралістичне, а не теїстичне розуміння світу.

Піррон і пірронізм

Піррон познайомився з роботами Демокріта через свого вчителя Анаксарха, який був другом Олександра Македонського. Піррон і Анаксарх слідували за Олександром під час його кампанії з завоювання Персії в 334 році до н.е., подорожуючи з ним до Індії.

Кажуть, що в Індії Піррон зустрівся з «волхвами», які, за словами Лаертського, спонукали його «прийняти найблагороднішу філософію… у формі агностицизму та призупинення судження». Незважаючи на те, що вони ніколи не були ідентифіковані в роботах Діогена, ці «волхви», швидше за все, були прихильниками філософської школи Чарваки, яка стверджувала, що задоволення є найвищим благом у житті, і зосереджувалася на матеріалістичному розумінні світу. Скептицизм був невід’ємним аспектом Чарваки, оскільки прихильники стверджували, що будь-які твердження щодо будь-чого ґрунтуються на суб’єктивній інтерпретації реальності, яка не може відповідати об’єктивній реальності лише тому, що її минулий досвід і переконання сформулювали її інтерпретацію.

Оскільки це розуміння є досить близьким до пізнішої філософії Піррона, найімовірнішим впливом є Чарвака, хоча пізніші історики називали прихильників індуїзму, джайнізму та буддизму можливими кандидатами на посаду «волхвів». Після повернення додому в Еліду Піррон роздав своє майно і жив простим життям, викладаючи філософський світогляд, який став відомий як пірронізм.

Його вчення зберіг його учень Тімон з Філа, чиї праці нині втрачені, але їх частково цитували пізніші автори. Серед них був Арістокл із Мессени, якого цитував Євсевій Кесарійський, який зберіг так званий уривок Арістокла, що підсумовує заповіді пірронізму.

Іван Гудзенко

Яка твоя реакція?

Радість
0
Щастя
0
Любов
0
Не завдоволений
0
Тупо
0

Интересно почитать:

Также в категории:Історія філософії