У Туркестані (Ясси) на території Казахстану знаходиться мавзолей Ходжі Ахмеда Яссаві, що є місцем паломництва тисяч людей різних національностей і віросповідань. Мавзолей  був споруджений в кінці XIV століття великим середньоазіатським правителем Тамерланом на місці поховання проповідника ісламу і поета-суфія Ахмеда Яссаві.

Ходжа Ахмед Ясаві народився в 1105 році в місті Сайрам поблизу Ясси, в сім’ї шейха Ібрагіма, за деякими дослідженнями істориків, який був одним з нащадків Мухаммада, пророка релігії іслам. Могили батька і матері проповідника знаходяться нині на місці стародавнього Сайрама поруч з містом Шимкент.

Духовний наставник

За переказами, будучи хлопчиком 10-11 років, Ахмед зустрічає  старця Арслан-баба, який передає йому фінікову кісточку від пророка Мухаммада.  Арслан-баб стає першим наставником Ахмеда.

Мавзолей Арслан-баба, споруджений на місці його поховання, знаходиться недалеко від мавзолею Ахмеда Ясаві.

Мавзолей Ходжі Ахмеда Ясаві

Сподвижницька діяльність

Все життя Ахмеда Ясаві було присвячене поширенню моральних норм ісламської релігії на доступному для тюрків діалекті, поширенню людинолюбства, чесності та духовної чистоти. У побуті, дотримуючись традицій дервішів – суфіїв, Ходжа Ахмед Ясаві дотримувався строгого аскетизму, відмови від мирських благ і задоволень.

Проповідницька діяльність в основному проходила в місті Ясси, де була їм організована громада суфіїв. Учнів своїх Ходжа Ахмед навчав грамоті, вивчення Корану, різним технікам молитов-звернень до Бога.

Суфії

Суф означає «шерсть», саме в вовняні халати одягалися дервіші-відлюдники які живуть в обителі. За іншою версією, «суфій» – чистота, чиста віра в Єдиного Бога без посередників. З безлічі праць Ахмеда Ясаві цілісним зберігся збірник Хікмет, релігійно-філософських віршів, «Диван-і-Хікмет» ( «Книга мудрості»), що складається з 149 Хікмет.

Після 63 років Ахмед Ясаві жив в підземній келії, не бачачи сонячного світла, вирішивши для себе, що не гідний бачити денне світло більше пророка Мухаммада, який у віці 63 років покинув земний світ. У 1166 році Ходжа (здійснив хадж) Ахмед Ясаві (проповідував в Ясси) помер і похований з великими почестями в Туркестані.

Мавзолей

Це середньовічне споруда, загальна висота якої становить понад 39 метрів, довжина-62,5 метрів, ширина-46,5 метрів. Будівля складається з 34 приміщень різних розмірів. Просторий парадний зал мавзолею має рівні 4 сторони і перекритий куполом, діаметр якого більше 18 м. І висота від підлоги 37 м.

Структурний план мавзолею:

  • головний портал;
  • казандик;
  • усипальниця;
  • мечеть;
  • бібліотека;
  • великий Стамбул;
  • малий Стамбул;
  • їдальня;
  • колодязь та інші.

Мавзолей облицьований яскравою, смарагдово-блакитною, мозаїчною фрескою. Збереглися двостулкові дерев’яні двері XIV століття, прикрашені ажурним ручним різьбленням. Величезний тайказан, який знаходиться в центрі парадного залу, важить близько двох тонн і може вмістити 3000 літрів води. Висота величезного бронзового котла 158,3 см і діаметр 243,4 см.

Хазрет-Султан

У 16-18 століттях Туркестан був резиденцією казахських ханів і центром соціально-політичного життя ханства. Крім головної усипальниці Ходжі Ахмеда, на території меморіального комплексу «Хазрет-Султан» поховані останки відомих громадських діячів і ханів.

Унікальний і єдиний в своєму роді мавзолей включений до Списку об’єктів Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. А для казахів архітектурний комплекс «Хазрет-Султан» в Туркестані є гордістю і центром духовної культури.

Іван Гудзенко