Автор, час і місце написання книги
Автором самої ж книги звісно ж є пророк Захарія, син Варахії, онук Аддая. Стосовно часу і місця написання книги можна сказати наступне: вона могла бути створена в період VІ століття до нашої ери, оскільки охоплював події перського полону.
Зміст книги
Дослідники ділять саму книгу на дві частини. Перша частина з першої по восьму главу є близькою з книгою Огія за своїм змістом, в тім відмінність полягає у тексті про покаяння. Заключна глава першої частини містить серію пророцтва, що пов’язані вже з тематикою в епоху після полону.
Друга частина має поділ глав: з дев’ятої по одинадцяту та з дванадцятої по чотирнадцяту, відкриваються вони під коротким формулюванням «пророче слово», подібно ж як у пророка Малахії. 9-11 глави відкривають нам пророцтво про народи та відновлення Юдеї. Описані тут благоденства, які відповідно чекає Ізраїль. В результаті поєднаних тем виникає деяка двочастина структура, аналогічна книзі пророка Софонії. У главі 11 мова йде про недбайливих пастирів Ізраїля, зокрема царів, правителів (розподіл влади після полону).
Багато разів з 12 по 14 главу повторюється слово «в цей день», що підкреслюється виключною роллю Господа в подіях, які мають наступити. В тексті наявні передбачення про суд на містом Єрусалим, а також про надію для Юдеї.
Суд Божий демонструється у всій суворості. А після нього слідує надія – міцний захист Господній Єрусалиму від ворогів. У висновку майбутнє міста та держави опиняються у Божій волі. Ціла низка деталей вказує на складання тексту книги пророцтв в період правління перського царя Дарія, тому і носить історичний характер. Динамічний розвиток сюжету з однієї частини в іншу набуває назву «апокаліптичний» (зруйнований і заново створений світ Господом). Близько сорок одного разу цитуються слова пророцтв Захарії в Новому Завіті.
У змісті книги мова торкається наступного:
- заклик покаяння (Зах.1,1-6)
- видіння Ангел серед мирту (Зах.1,7-17)
- чотирьох вершників (Зах.1,18-21)
- Ангела із землемірним шнуром (Зах.2)
- Первосвященика Ісуса Христа – Месії (Зах.3)
- Золотий світильник (Зах.4)
- Літаючий сувій та ефа (Зах.5)
- Чотири колісниці, Месія в образі Первосвященика (Зах.6)
- Про новозавітні часи (Зах.7-8)
- Месіанські передбачення (Зах.9-11)
- Подавання благодатних дарів віруючим (Зах.12)
- Месія та викуплення Єрусалиму (Зах.13-14)
Пророцтва Захарії про Месію
У главі 9 9-го вірша є прямий натяк на майбутнього Месію, який має прийти в Єрусалим.
Пророк бачить зароджену надію на спасіння усього народу. В 10 вірші цієї ж глави йдеться про довгоочікуваний прихід не земного істинного царя, у віршах 11-12 – про оновлений Завіт з Богом і повернення з полону (перси, диявол), 13-17 – перемогу над ворогами та спасіння народу Божого, у 10 главі 2-го вірша – про стадо, позбавлене пастиря і майбутнє визволення народу від усілякої неправди через відновлений завіт Бога з людством через викупну жертву, страждання, смерть Месії на хресті, очищення та спасіння гріхів людських Спасителем Христом. Книга пророка Захарії носить три характери: історичний, месіанський, апокаліптичний.
Пегас