Історія філософіїСучасна філософія

Даніел Белл – біографія, філософія, книги

Американський майбутній соціолог народився весною 1919 року у місті Нью-Йорк в єврейській сім’ї Болоцьких. Восьмирічний Даніел втратив свого батька, вихованням займалася матір – Енн Каплан. Її син самостійно вивчав ідиш.  Матір, він та старший брат були бідними. Тринадцятирічний Даніел змінює своє прізвище на Белл.

Навчається в престижному Міському Нью-Йоркському  коледжі, після отримання ступеня бакалавра ще рік навчається Колумбійському університеті. З 40 по 50 – ті роки першої половини ХХ століття займається журналістською та редакторською роботою. Першу викладацьку діяльність здійснює в Колумбійському (1959 по 1969 рр.), потім в Гарвардському університеті (з 1969 по 1990). У першому університеті успішно захищає докторську дисертацію з філософії. Викладає соціологію в обох університетах.

Даніел Белл – біографія, філософія, книги

У шлюбі йому не поталанило двічі: в обидвох випадках відбулися розлучення. Але Беллу вдалося знайти майбутню дружину. Нею стала Перл Казін – сестра Альфреда Казіна, єврейка за походженням, до того ж літературний критик. Вони одружилися у 1960 році. У шлюбі народилося двоє дітей: син та дочка. Син Девід у майбутньому стає професором — викладачем з французької історії при Прінстонському університеті, дочка Джорджі – працює в освітній  сфері. У 1973 році відбулася публікація книги «Наступаюче постіндустріальне суспільство. Досвід соціального прогнозування».

Белл розробляє теорію постіндустріального суспільства. Ним виведена альтернатива схемі марксистів, які вважали що суспільство розвивається  як зміна форми власності (від феодалізму до капіталізму, а потім соціалізму). У логічній побудові Белла можна побачити перехідні етапи суспільства: доіндустріальне, індустріальне, після якого виникає постіндустріальне. І відмінність теоретика Белла від Маркса в тому, що перший запропонував ідею, за якою постіндустріальне суспільство характерне знанням, а не власністю.

В постіндустріальному суспільстві наявні інтелектуальні технології, перехід від вироблення товару до надання послуг, характерний ріст справжніх носіїв знання. Тобто, на думку Белла підприємця, бізнесмена, керівника промисловості, які представлені як фігури індустріального суспільства заміняють  з його точки зору «нові» серед яких науковці, математики, економісти – представництво постіндустріального суспільства.

Соціолог Белл робить поділ майбутніх суспільних  класів:

А) творча еліта науковців

Б) середній клас до якого входять інженери, наукові співробітники

В) до пролетаріату розумової праці увійшли техніки, молодші співробітники, лаборанти.

Ним обмірковуються проблеми диверсифікації соціального та культурного життя. Соціолог звертається до праць «Капіталізм сьогодні», «Культурні протиріччя капіталізму», «Звивистий шлях» щоби ґрунтовно обміркувати та пояснити цю проблему. З 1999 року Белла за проявлений гуманізм до всього суспільства удостоюють Премії Алексіса Токвіля.

Усі праці автора є неоціненним внеском  в галузі сучасної соціології  як науки  і мають велику вагу  і значення в сьогоденні.

Життя Даніела Белла обірвалося на дев’яносто другому році у власному будинку в місті Кембридж, штату Масачусетс. Він помер наприкінці зими 2011 року.

Пегас

Яка твоя реакція?

Радість
0
Щастя
0
Любов
0
Не завдоволений
0
Тупо
0

Интересно почитать:

Также в категории:Історія філософії