Ворожнечу Саудівської Аравії і Ірану можна звести до двох простих речей – боротьбу за домінування на Близькому сході і той факт, що країни представляють собою дві конкуруючі гілки ісламу.

Королівство Саудівська Аравія управляється сунітським королем, з роду Сауд. У свою чергу в Ірані – 95% населення шиїти.Ці держави є найбільшими виробниками нафти в світі, але, не дивлячись на те, що Саудівська Аравія має значно більшу площу країни, населення Ірану майже в два рази більше. Поділ між двома державами базується в основному на теологічні суперечці, тому ніхто з них не приймає віру один одного за правильну.

Що є причиною розколу між цими напрямками.

Конфлікт стався майже 14 століть тому, після того як помер пророк Мухаммед в 632 році. Він помер, не призначивши намісника, в результаті відбувся поділ в релігії. У центрі суперечки стояло питання про те, як майбутній релігійний лідер повинен бути обраний, за допомогою консенсусу, або тільки з родичів Мухаммеда по крові, які зможуть продовжувати його справу. По суті, проблема зводиться до того, що суніти вважають радника пророка, Абу Бакра законним лідером мусульман, або “халіфом”, в той час як шиїти вважають, що двоюрідний брат Мухаммеда – Алі, був обраний богом, щоб носити цей титул .

В кінцевому підсумку Абу-Бакр став першим халіфом, а четвертим став Алі, після того, як двоє його попередників були вбиті. Розкол вплине в основному на тих, хто прийде після них.

У той час як суніти стверджують, що їх інтерпретація ісламу слідувати  сунні (шлях Мухаммеда), шиїти вважають, що Алі по праву повинен був стати першим халіфом, і тільки його нащадки можуть претендувати, на те, що саме вони є справжніми лідерами мусульман.

Напруга посилюється і хадисами, в яких пророк процитував, що його релігійна громада буде розділена на 73 секти, всі вони відправляться прямо в пекло, крім однієї. Неминуче суніти і шиїти стверджують, що вони є єдиною “чистою” ісламською гілкою.

Що вони вважають важливіше

Як і будь-який поділ, який вже  триває більше тисячі років, у шиїтів і сунітів призвів до стоворення унікальних доктрин  і релігійних  шкіл. Суніти зосереджені в основному на силі Бога в фізичному світі. У той час як шиїти, на загробне життя і цінують мучеництво в більшій мірі.

Географічне поділ

Більшість мусульман в світі – суніти – близько 85%. Вони розкидані по всьому світу, від Марокко до Індонезії і це домінуюча релігія на Півночі Африки та Близькому сході. Країнами з шиїтським більшістю, є Іран, Ірак, Азербайджан і Бахрейн, хоча значна меншість є і в Ємені, Лівані, Кувейті, Сирії та Катарі.

Королівство Бахрейн, управляється сунітською династією. Таким же чином Іраком керував суніт Саддам Хусейн протягом більш ніж 20 років, а під час його правління, шиїти в країні піддавалися репресіям. Нинішній конфлікт в Сирії підживлюється поділами, з якими стикається і Башар аль-Асад. Його сім’я – послідовники шиїтської секти алавітів, в той час як більшість повстанських угруповань, серед яких “Ісламська держава”, є сунітами.

Громадянська війна в Ємені також перетворилася на місцеві релігійні війни, оскільки Іран надає підтримку шиїтів, які скинули сунітський уряд країни. Це викликало невдоволення в Саудівській Аравії, яка хоче відновити свою владу в сунітському світі.

Іван Гудзенко