Верховним богом справедливості і всіх світових вод є бог Варуна. До речі, його часто пов’язують з іншим не менш відомим Індійським богом Мітрою – він займається правовими відносинами між людьми. А Варуна представляє відносини між Богом і людьми. Мітра і Варуна ніколи не  були суперниками, їх обов’язки завжди були чітко розподілені. Великі збори релігійних гімнів Рігведи  описують нероздільну співпрацю цих богів і їх діяльність пов’язану в багатьох аспектах, до речі одному тільки Варуні присвячено десять гімнів.

Варуна зображується як людина з білою шкірою і золотими обладунки, в руках бог тримає аркан зроблений зі зміїної шкіри.

Бог Варуна

Легенди кажуть, що дружиною Варуни була Верунь, вона була уособленням алкогольних напоїв. Разом пара народила двох мудрих синів – Агастья і Васиштха.

Могутній Варуна  був правителем неба. Бог мав можливість зв’язуватися з космічними силами, а також керувати ними. Варуна контролював води світових океанів і небесних і підземних вод (дощі, колодязі, потоки).  Варуна прокладав шляхи водним потокам, наповнював моря і річки водою; стежив за людьми – захищав і карав. Бог був проти несправедливості, злого початку, хвороб, смертей, магії. Праведним людям Варуна дарував довге і безтурботне життя і навіть безсмертя.

Також на Варуні лежала відповідальний обов’язок слідкувати  за рухом сонця, своєчасною зміною ночі і дня, що б Земля не втратила форму. Ще Бог встигав слідкувати  за польотом всіх птахів і людських думок. Але не варто забувати про те, що Варуна був ще богом правопорядку, тому він карав грішників, посилав на них водянку. Тому, свого часу люди поклонялися Варуні з особливим трепетом і побоюванням. Згодом, саме через це бог Варуна втратила свою популярність. Ще однією версією занепаду культу Варуни був епізод з Врітрою. Останній викрав води в річках і океанах, але Індра мужньо боровся з нечистим і повернув украдене.

У період коли на вершину індійського релігійного панетону богів  піднялися такі боги як Вішну  і Шива,  Варуна остаточно втратив провідне становище і був витіснений величним воїном Індрою.

Іван Гудзенко