Аль- Газалі – один із найвидатніших арабських богословів та філософів середньовічної епохи. Аль- Газалі став основополож- ником теорії суфізму. Саме він вивів основні постулати суфійського вчення.

Народився Аль-Газалі в 1058 році в іранському місті Тус. Його сім’я жила за межею бідності. Коли Аль- Газалі було шість років помер його батько. За навчання молодого хлопця узявся суфійський друг покійного батька.

Після декількох років Аль-Газалі віддали навчатися до міста Нішапур. У Нішапурі він активно вивчає античну філософію, студіює праці Аристотеля, вивчає риторику, астрономію, медицину, та математику. Крім вивчення провідних тогодішніх наук, Аль-Газалі робить перші спроби у тлумаченні суфійського вчення. Після недовгого навчання в місті Нішпур молодого Аль-Газалі помічає сельджуцький великий візир Нізам аль- Мульк, який забирає юнака на державну службу в Багдад, де той стає авторитетним радником та богословом тогодішнього сельджуцького Шаха.

В 1095 році Аль-Газалі покидає державну службу придворного богослова в Багдаді та відправляється у Хадж до головних святинь ісламу Мекки та Медини. Після завершення паломництва він починає вести відлюдницький спосіб життя , повністю відрікається від життєвої суєти та перебуває у постійних молитвах. Саме у цей період відлюдництва Аль-Газалі формує головні постулати суфійського вчення.

У 1106 році Аль-Газалі повертається до викладацької діяльності у Нішпурі. Саме тут він вперше оприлюднив основні постулати філософії суфізму. І, як недивно, не отримав ніякої критики зі сторони мусульманського духовенства.

19 грудня 1111 року великий суфійський філософ та богослов помирає у місті Тус.

БСІГ