Психологія

Як подолати фобії?

Безпосередньо кожен з людських індивідів випробовує на собі у певних соціальних поведінкових моделях як на індивідуальному так і суспільному рівнях наявність стійкого, вираженого страху, що нав’язаний певними зовнішніми нетиповими для індивіда чинниками або суб’єктом психологічного впливу. В науковій літературі ознаки таких підходів називають фобіями. Дані явища широко розповсюдженні в сучасному постіндустріальному суспільстві, пов’язаний з постійним оновленням та модернізацією існуючих явищ, а також швидкими темпами інформатизації, економічного приросту, соціального дисбалансу, зовнішніми природними або техногенними чинниками тощо. Згідно з сучасними дослідженнями, щороку в діапазоні 10-12% дорослого населення усього світу страждає тими або іншими фобіями.

Як подолати фобії?

Давайте, спершу з’ясуємо, що ж насправді слід розуміти під фобією? Фобія – це стійкий і необґрунтований страх перед окремими явищами, суб’єктами, ситуаціями, діями. Чимало людей, котрі страждають тими або ж іншими фобіями, відчувають страх навіть при думці перед суб’єктами або феноменами, що викликають страх. Однак, зазвичай, вони здатні відчувати себе цілком комфортно до моменту, коли вдається уникнути нав’язливих думок.  Більшість залежних від певних фобій цілковито усвідомлюють, що більшість їх страхів – ілюзорні та нав’язливі. Слід вважати, що фобія – це не звичайний страх перед невідомим, закладений природним інстинктом в якості захисного запобіжника перед зовнішніми загрозливими факторами. Фобія за своєю внутрішньою складовою виділяється безпричинністю та нав’язливістю. Експерти не можуть наразі сказати з абсолютною точністю звідки виникають фобії; хоча, в той же час, виділяють у якості причини взаємодії спадковості і довкілля.

Отож, якими універсальними та ефективними порадами слід скористатись з метою подолання усіх типів фобій? Наведемо перелік основних і найактуальніших. Найголовніше – користуватись ними комплексно та цілеспрямовано.

  • Первинною ланкою до подолання особистих страхів та нав’язаних фобій – самоусвідомлення їхнього існування. Нажаль, під тиском соціуму чимало людей відмовляються стверджувати про існування проблеми.
  • З метою психосоматичного розвантаження корисно застосовувати психологічні техніки, зокрема релаксацію та медитацію; єдиним застереженням стане лише консультування з фахівцем, що надасть коректних порад.
  • Акцентуація – одна із важливих складових у подоланні фобій. Подолати страхи інколи означає не ведення боротьби з ними, а зосередження на речах, які приносять душевний спокій та задоволення. Для цього слід запитати себе про власні захоплення, ідеї, від яких приходить гармонія, спокій та затишок. Переймаючись власними ідеями, можна забути про страхи, які ввійшли до життєвого циклу.
  • Когнітивно-поведінкова терапія (КПТ) – одна з фундаментальних методик у боротьбі з фобіями, оскільки містить методику подолання свідомих і несвідомих негативних переконань, що призводять до підвищеного рівня тривоги, неврозів, відчуття паніки та тривоги; застосовуючи дану методику слід ретельно проконсультуватись з фахівцями
  • Медикаментозне лікування теж потрапляє до нашого переліку; в той же час слід сказати, що медикаменти не усувають причини стресів та фобій. Приписані лікарем препарати слугують лише комплексною методикою до усіх перерахованих вище порад, а також долають лише наслідки фобій пов’язані з порушенням нервової чи серцево-судинної системи.

В будь якому випадку, наскільки б, людство не страждало від різноманітних страхів, слід пам’ятати, що життя дарує різноманітні барви своєї краси; найголовніше завдання – максимально нейтралізувати усі зовнішні та внутрішні чинники, що запобігають побачити увесь спектр прекрасного, а також власне місце у ньому.

Юлія Клімарчук – студентка університету «Академія рекреаційних технологій і права»

Яка твоя реакція?

Радість
0
Щастя
0
Любов
0
Не завдоволений
0
Тупо
0

Интересно почитать:

Также в категории:Психологія