Вольфганг Амадей Моцарт (повне ім’я Іоанн Хризостом Вольфганг Амадей Теофіл Моцарт) народився у Зальцбурзі в 1756 році. Його батько, Леопольд Моцарт, займався грою на скрипці та був молодшим композитором у придворному оркестрі архієпископа, вважався одним відомих музичних педагогів Європи, видав книгу «Есе з основ гри на скрипці» Але розуміючи феноменальні музичні здібності своїх дітей, Вольфганга та старшої дочки Ганни Марії, звільнився і почав навчати їх музичним наукам. Вже у чотири роки маленький Моцарт володів грою на клавесині, в вісім років створив перші симфонії, а в неповні одинадцять написав твори для театру музики.

Вольфганг Амадей Моцарт

У 1762 році Леопольд Моцарт поїхав зі своєю родиною у турне по європейськім містам.  Амадей  у свої шість років володів інструментом настільки професійно, що міг самостійно виступати на концертах. Ганна Марія гарно співала та володіла грою на піаніно. Публіка залишалась повністю приголомшеною неймовірними здібностями “диво-дітей”. Турне продовжувалось три роки та принесло родині нечувану славу. Під час турне родина рік прожила у Лондоні, де юний музикант випадково зустрівся з Іоганном Християном Бахом. Бах подарував маленькому генію багато порад і уроків.

У чотирнадцятирічному віці Вольфганг Моцарт відвідав Італію, де показав свій феноменальний талант композитора та піаніста.  Папа Климент XIV, зворушений талантом юного композитора, нагородив Моцарта католицькою відзнакою “Орденом Золотої шпори”.

З 1773 року по 1777 Моцарт служив придворним музикантом при Зальцбурзькому Дворі. Він створював музичні твори в різних жанрах,  був успішним музикантом, але отримував зовсім крихітну заробітну плату і не мав можливості складати опери. У 1777 році він переїхав до Парижу разом з матір’ю, служив органістом у Версалі. Але у 1778 році матір Вольфганга Моцарта померла і він вимушений був повернутися у Зальцбур. У 1781 році композитора запросив до Відня принц-єпископ Коллоредо, але їх співпраця була досить невдалою і Моцарт виступає як самостійний піаніст. У 1782 році композитор одружується з Констанцією Вебер.  У пари народилось шість дітей, але залишились живими тільки двоє.

У 1784 році Моцарт увійшов до масонської ложи і переїхав до Домгассе, де прожив три роки. У 1778 році Моцарт став “камерним композитором ” імператора Йозефа ІІ.

5 грудня 1791 року Іоанн Вольфганг Амадей Теофіл Моцарт помер. Був похований у Відні на кладовищі Святого Марка. Композитор залишив після себе більше ніж 600 творів, найвідоміші з яких меса “Реквієм”, опера «Борг першої заповіді», опери-серіа “Милосердя Тита”, “Цар-пастух”, опери-буфа ” Удавана простачка”, “Так чинять усі”, “Дон Жуан”, зінгшпілі “Чарівна флейта”, “Директор театру” та інші.

Оксана Тимчук