Ідеал кожного буддиста наблизиться до стану Будди. Але так як Будда вчив кожного свого співрозмовника істин, виходячи з його особистісних якостей, стали відомі три шляхи до духовного розвитку і вдосконалення. Ці шляхи створені для людей з різними духовними здібностями і духовним досвідом.

Перший вузький шлях або ж перша колісниця називається Хінаяна.

Мета Хінаяни полягає в досягненні нірвани, яке можливо здійснити тільки буддійським ченцям. Відповідно до даної буддійської школи, звичайна мирська людина має покращувати свою карму і тоді в одній з наступних життів вона  зможе стати ченцем.

Друга велика колісниця називається Махаяна.

Мета цього шляху досягти блага всіх живих істот. Ідеал Махаяни – досягти рівня Будди,  не відсторонюючись від цього світу і приносити користь всім на землі, тобто наповнити життя сенсом і позитивними вчинками.

Третя і остання за хронологією колісниця – Ваджраяна. Ваджраяну також називають тантричним буддизмом або алмазним шляхом.

Ваджраяна дозволяє стати Буддою в найкоротший термін – протягом одного життя. В основі вчення лежать практики тантри і йоги. Тантра з санскриту перекладається як переплетення, а метод тантри спрямований як би вплітати вчення буддизму в повсякденне життя людини. Всі тексти Тантри можна поділити на чотири види: тантра очищення, тантра дії, йогічна тантра, тантра найвищої йоги. Перші три тантри полягають в техніці візуалізації божеств (вдосконалення розуму), зачитування священних мантр (вдосконалення мови, розуму, емоцій), виконання простягання (розвиток фізичного тіла і робота зі свідомістю). Тантра вищої йоги полягає в злитті двох начал – чоловічого і жіночого.

Ваджраяну називають найнебезпечнішим шляхом пізнання Істини. Перш за все, вона небезпечна для людей, які застосовують техніку Ваджраяни заради особистої вигоди або поверхово ставляться до значень мантр, не збираються застосовувати отримані знання в житті.

Неправильно підібраний комплекс практик може привести людину до повної деградації духовності, зростання найбільш негативних рис характеру: гніву, легковажності, жадоби, гордині. Тому перед вивченням Ваджраяни, потрібно опанувати основи попередніх двох колісниць. Вивчати практику і вибирати методи Ваджраяни можна лише з наставником, якому повністю довіряєш.

Іван Гудзенко