maxresdefaultОдин із двох основних днів ісламських свят. Бере своє коріння із часів пророка Мухаммеда з 624-го року. Після закінчення святкування Рамадану настає одне із найбільших свят в мусульманському світі, що називається днем розговіння – Ідуль-фітир (тюрк. Ураза Байрам, Рамадан Байрам).

Для кожного вірянина свято – це належність до єдиного щастя всіх єдиновірців і добра нагода для множення духовного стажу. Згідно з історією ісламу, цього дня Бог дав пророку Мухаммеду  найперші вірші Корану. Святкування триває декілька днів.

Свято розговіння для ісламу – це насамперед прощання зі святковим часом місяця Рамадан, коли кожен вірянин може зрости у своїй вірі перед Богом, загасити гріхи на прикладі утримання від їжі та напоїв, більшого спрямування на благочиність, допомозі бідним людям. В Ураза Байрам мусульманам  надається можливість веселитися, смакувати їжею та напоями. У цей благословенний день можна не дотримуватися посту. Усі мусульмани радіють, святкують, ходять в гості лише з подарунками. Віряни звертаються одне до одного словами «Ід мубарак!» (свято, яке славить сам Бог!).

Перед Ураза Байрам потрібно здати обов’язкові кошти (закят аль-фітр). Зібрана милостиня віддається незабезпеченим частинам громади (бідним, подорожнім та ін.) у вигляді сухих продуктів харчування чи грошового еквіваленту цих харчів (в ханафітському мазхабі).
Цього дня всі мусульмани, здійснивши омивання, одягаються в нове і йдуть до мечеті, де моляться усі разом. Після колективної молитви віряни вітають одне одного, йдуть до сусідів чи зовуть відвідати їхню домівку на гарну вечерю. Також цього дня запрошують відвідати батьків, родичів чи хворих, відвідують кладовища, поминають померлих, читають над могилами уривки зі Священного Писання і просять Всевишнього про полегшення від їхніх гріхів.
У Рамадан Байрам всі мусульманські діти беруть участь у різноманітних забавах, йдуть до сусідів, котрі пригощають їх солодощами. У цей час, окрім подачі милостині бідним, дарують подарунки одне одному, просять прощення. Цього дня та ще декілька днів не працюють школи, заклади і магазини в мусульманських країнах.

Іван Гудзенко