«Тисячі шляхів ведуть до помилки, до істини — тільки один»
Жан-Жак Руссо
Людина завжди прагне до істини, але на її шляху трапляється багато перешкод та проблем через які вона має перейти і зробити «правильні висновки» в житті. Як на мене, то істині перешкоджає не обман, а подібність істині, тому що багато існує так званих «істин», і вони заводять людей на різні шляхи хибних ідей та тверджень. Часто людина впевнена, що та чи інша ідея є правильною не піддаючи її критиці. Цей шлях є хибним, тому що ми пізнаємо все через критику і порівняння речей, через досвід, через обмін інформації, який відіграє одну з провідних ролей для пізнання істини.
Загалом є три види істини:
- Абсолютна істина – вичерпне знання, або обмежене нестачею досвіду про неї, тільки в цьому випадку ми можемо сказати «абсолютна істина»;
- Об’єктивна істина – залежить від нашого суб’єктивного сприйняття, що не залежить від суб’єкта за змістом;
- Відносна істина – форма вираження об’єктивної істини, яка відображає певну повноту знань, певну міру чіткості і точності, яка досягнення на певному етапі розвитку науки.
Як на мене, найкращим з усіх доказів є досвід, адже все будується на досвіді і тільки через нього людина може пізнати істину. Є такі поняття до яких не відноситься різноманітність шляхів істини – це різні науки, тому що в кожній з них є певне її доведення та різні методи дослідження. Істинний шлях можна збагнути тільки тоді коли людина поглиблюється в знання, тобто знання є одним з складових істини.
Можна сказати, що знання це шлях до істини і таких шляхів є тисячі які ведуть до однієї об’єктивної істини, яка існувала, є зарає і буде в майбутньому і не зміниться в собі залишиться однією назавжди незалежно від того наскільки ми про неї знаємо нашим обмеженим людською природою розумом. Такою істиною є Бог, об’єктивна істина яка пояснюється тільки самим собою. Тільки Бог існує поза часом.
Філософія просвітництва гарно висвітлює проблематику істини, зокрема одним з представником раціоналізму Жан – Жак Руссо сказав: «Тисячі шляхів ведуть до помилки, до істини — тільки один». Він виніс помилки на перше місце , тому що через них ми усвідомлюємо, що таке «помилка», і завдяки раціоналізму розуму ми піддаємо поняття «помилка» критиці і роблячи висновок з цього усвідомлюємо про тільки один шлях до істини.
Олег Шимон — голова наукового департаменту ТУФІР.