troЛютеранство, як одна із течій протестантизму міцно укорінилася у в свідомості християнського світу. Символіка присутня у будь-яких сферах життя, а, особливо, в тих де є елементи релігії. Церква Лютера не стала винятком Печатка Лютера або троянда Лютера — широко відомий символ лютеранства. Це була печатка розроблена для Мартіна Лютера за наказом саксонського князя Іоанна-Фрідріха в 1530 році, коли Лютер перебував у Кобургській фортеці під час Аугсбургського рейхстагу. Лазарус Шпенглер, якому Лютер написав своє тлумачення, послав Лютеру малюнок цієї печатки. Лютер бачив її як компендіум, короткий виклад своєї теології і віри, згодом він використовував печатку для авторизації (підтвердження свого авторства) свого листування. 15 вересня 1530 Лютер проінформував Філіппа Меланхтона, що принц наніс йому візит до Кобургського фортеці і підніс йому перстень з печаткою.

Троянда була відома як емблема Лютера з 1520 року, коли Вольфганг Стекель в Лейпцигу видав одну з проповідей Лютера з дерев’яною гравюрою реформатора. Це було перше зображення Лютера, створене сучасником. Докторське кільце Лютера зображувало щит, що має форму серця — символ Святої Трійці.

Тлумачення компонентів троянди Лютера:

• Чорний хрест, символ хреста, на якому був розп’ятий Ісус Христос.

Він у центрі троянди, що показує центральне значення жертви Ісуса. Віра в смерть Ісуса на хресті і в його воскресіння рятує душу.

• Червоне серце, символ серця християн.

Так як хрест дає життя християнам, які в свою чергу повинні любити так, як любив Ісус.

• Біла троянда, символ радості і миру.

Троянда — символ Христа. П’ять пелюсток символізують п’ять ран Христових. Зображення білої лілії як символу воскресіння можна часто побачити на старих могильних пам’ятниках. Віра приносить радість, втіху і мир серця.
• Золоті вогненні язики, символ Святого Духа.

Вони розташовані серед пелюсток троянди, але їх немає на початковій троянді Лютера, іноді їх замінюють листям. Вони уособлюють вогненні язики Святого Духа, що зійшли на апостолів у день Зішестя Святого Духа. Вони показують, що Святий Дух освітлює християн і веде їх на щастя: любити свого Спасителя і нести свідчення своєї віри. Проповідь апостолів приносить плоди, так як Святий Дух хвилює і запалює серця.

• Синій фон, символ небес.

Він показує що за радістю віри слід початок нового життя на небі.

• Золоте кільце, символ вічності.

Як золото, яке не іржавіє і є найціннішим з металів, це символізує вічне життя на небі, яка очікує християн.

Листа з тлумаченням друку Лазарус Шпенглером, датований 8 липня 1530:

«Благодать вам і мир від Господа Нашого. Ви хотіли дізнатися, чи потрапила в точку мій друк, що ви мені вислали; я відповім Вам по-дружньому і викладу свої первинні думки, а також ту причину, по якій моя печатка є символом моєї теології. Першим має бути чорний хрест на серці, яке забарвлене в свій природній колір, так що мені буде нагадано, що віра в розп’ятого [Христа] вводить нас в Царство Небесне. «Тому що серцем віруємо для праведності» (Рим. 10:10 ). Хоча це і чорний хрест, який побиває й повинен також заподіювати біль, він залишає серцю його природний колір. Він не спотворює природу, тобто не вбиває, а зберігає її живою. «Праведний житиме вірою» (Рим. 1:17). А серце зображено в центрі квітки білої троянди, яка уособлює радість, втіху і заспокоєння, які приносить віра. Іншими словами, вона поміщає віруючого в білу троянду радості, «світ Мій даю вам не так, як світ дає, Я даю вам» (Іван 14:27).

Троянді ж належить бути білою, а не червоною. Адже білий колір — це колір духовності і всіх ангелів (див. Матвій 28:3; Іоанн 20:12). Троянда пахне в небесно-блакитному полі. І таке благоліпність в дусі і вірі є початок майбутньої небесної насолоди. Поле оточене золотим кільцем. Це означає, що небесному блаженству немає кінця, воно буде тривати вічно. Воно дорожче всіх радощів і благ, точно так само, як золото вище, благородніше, цінніше всіх металів. Це мій compendium theologiae [короткий виклад теології]. Я хотів представити це пояснення Вам в знак нашої дружби, в надійний на Ваше розуміння. Та прибуде Христос, наш Господь, з Вашої душею вічно. Амінь.»

Незважаючи на те, що деякі автори бачать зв’язок троянди Лютера з символікою розенкрейцерів  необхідно зауважити, що Мартін Лютер не знав про окультному символізм, пов’язаний з червоним і білим кольором, так як орден розенкрейцерів з’явився лише в XVII столітті. Так само деякі автори вбачають схожість троянди з перевернутою сатанинською зіркою, але обґрунтованість навмисності такої подібності, як і саме подібність викликає великі сумніви.

Віталій Щепанський

Магістр релігієзнавства.

Яка твоя реакція?

Радість
0
Щастя
0
Любов
0
Не завдоволений
0
Тупо
0

Интересно почитать:

Также в категории:Історія релігій