Історія релігійПротестантизм

Філіп Меланхтон

Меланхтон – одна із яскравих постатей систематичного лютеранства, представник європейського гуманізму і до того ж теолог, євангеліст-реформатор, поліглот.

Справжнє прізвище європейського гуманіста XV століття Шварцердт.

Народився взимку 1497 року в місті Бретен (сьогодні сучасні землі Баден-Вютермберга) в родині зброяра та коваля. Його матір походила з відомої на той час сім’ї купців Ройтерів. Філіп дуже добре навчався, отримавши прекрасну освіту, володів обдарованістю. В латинській школі Пфорцхейма займався вивченням грецької мови.  У 1509 році при зустрічі з впливовим  гуманістом Рейхліном отримує грецьке ім’я «Меланхтон» (з грецької – чорна земля).

Філіп Меланхтон

У дванадцятирічному з половиною віці відвідав Гейдельберзький університет, а в сімнадцятирічному – успішно здає екзамени зі ступені магістра при філософському факультеті Тюбінгенського університету. Йому надається повне право викладання в цьому вищому навчальному закладі. Тут виходять його перші праці. У 1518 році на запрошення саксонського курфюста Фрідріха Мудрого прибуває до Віттенберзького університету. Саме ту було проголошено його промову на тему «Про утворення дитячого навчання».

Філіп навчається на курсах теології, які проводить доктор Мартін Лютер студентам, а потім Лютер ходив до нього на лекції із вивчення грецької мови.  Лютер із захопленням слухав Меланхтона і говорив про чудовий виклад грецької мови для усіх, визнаючи те, що молодий Філіп знає більше за нього, а відтак високо оцінює  та прислуховується до кожного слова, промовленого ним. Так налагоджувалися дружні стосунки між обома.  В університеті  Філіну причепили  назву «юнний грек».

Вивчаючи Євангеліє, ознайомлюючись з реформаторським богослов’ям виконував роль цінного помічника  Лютера у теологічних та політичних тлумаченнях Реформації, працюючи над біблійним перекладом.

Наприкінці осені 1520 року – вступає у шлюб з Катаріною Крап, дочкою віттенберзького бургомістра.  При відсутності Лютера, Меланхтон читає інтересні лекції зі Священного Писання. Після того як новий курфюст провів освітню реформу, Філіп почав торкатись наукової площини (етика, політика, фізика, антропологія). Прочитуючи лекції зі всесвітньої історії водночас здійснював тлумачення текстів Біблії. Він став всесвітньо відомий через Віттенберзький університет. Кількість студентів на лекціях Меланхтона становила вище тисячі.

Філіп мав єдину мрію – розвивати школи та університети з метою підняття рівні пасторської освіти, педагогічного опрацювання тем. За свої досягнення був удостоєний називатися «вчителем Німеччини». Коли звершували поховання  богослова Мартіна Лютера 1546 року ним була виголошена промова з нагоди вшанування пам’яті великого реформатора, біографії, діяльності, а найважливіше оцінено особистість батька Реформації. Лютера замінив кращий друг Меланхтон. Він продовжив розпочату Лютером справу.

Не звертаючи уваги на свій досвід, натхненно працював у напрямку лютеранства. Займав безпосередню позицію між лютеранами, мав неабиякі відносини з католиками, зробив грецький переклад Аугсбурзького віросповідання, надіславши константинопольському патріарху і таким чином спробував зав’язати відношення з ортодоксальною церквою. Можна сказати про покладення початку діалогу між богословами двох церков – лютеранської і православної.

Пережив смертельну втрату дружини 1557 року, відчув поступове погіршення стану фізичного здоров’я. На початку весни 1560 року через прогресуючу хворобу помирає. Його було поховано на території замкової церкви міста Віттенберг. На могилі зроблено напис, який підтверджує, хто власне тут похований достошляхетний Філіп Меланхтон , помер у такому році, прожив стільки то років, місяців та днів. Ще за життя Меланхтон керувався єдиним девізом, запозиченим у апостола Павла: «Якщо Бог за нас, то хто проти нас?» (Послання до Римлян 8,31).

Пегас

Яка твоя реакція?

Радість
0
Щастя
0
Любов
0
Не завдоволений
0
Тупо
0

Интересно почитать:

Также в категории:Історія релігій

img-8 Історія релігій

Зурванізм

Зурванізм, одна з різновидів перської релігії зороастризму, виникла в кінці імперії Ахеменідів і процвітала в ...