Наступні філософські доктрини здатні змінити погляд сутність та важливість філософії.
Соліпсизм
Соліпсизм укладає в собі ідею того, що люди не можуть підтвердити нічого, крім власного існування. Якщо розуміти, що наш мозок здатний відчувати галюцинації, то нескладно уявити, що такі маніпуляції можуть проводитися і зовні. Отже, ми могли б жити в матриці, а також ймовірно, що ви єдина людина у всесвіті, а ваше існування — лише ілюзія.
Концепція ідеалізму не має нічого спільного з ідеалістичними уявленнями. Вона не пов’язана з ідеалами, але звернена до ідей. Ідеалізм містить в собі думку про те, що дійсність спочатку існує тільки на духовному рівні.
Феноменалізм
Ця ідея містить в собі неможливість існування об’єктів за межами спостереження. Тобто, не існує каменю, існує лише враження про нього. Можна сказати «Я бачив камінь», але не «Камінь був там». Єдина річ, яку можна підтвердити — це сприйняття каменю органами почуттів, але не незалежне існування каменю.
Презентизм
Ідея того, що існує лише сьогодення, тоді як минулого і майбутнього немає. Вона передбачає, що то, як ми переживаємо час є єдиним і природним його перебігом. Так, для презентіста ідея подорожей у часі здалася б абсурдною, адже не існує точки прибуття, тоді як інші концепції допустили б таку можливість.
Ця концепція навпаки вважає, що минуле, сьогодення і майбутнє однаково реальні. Деякі філософи вірять в те, що оскільки час є цілісна структура, майбутнє вже існує і його не можна змінити. Сучасні вчені схиляються саме до цієї концепції, ніж до презентизму.
Нігілізм
Ця доктрина зосередилася навколо ідеї відсутності сенсу життя. На відміну від гедонізму, насолоду і радість теж вважаються безглуздими. Однією з сучасних інтерпретація екзистенціального нігілізму є те, що раз у житті немає ніякої мети, то є сенс прожити його за власними правилами.
Гедонізм включає в себе ідею того, що насолода — це єдине, що має цінність. Гедоніст робить задоволення єдиною метою свого життя. Ця концепція найбільш близька до природних інстинктів, таким як необхідність харчуватися, знаходити комфорт.
Ця концепція передбачає роботу над самим собою, щоб пристосуватися до умов навколишнього світу. Це включає в себе зміна погляду на світ, але особливо вона полягає в мінімізації негативних емоцій. Стоїки вірять в те, що такі емоції, як злість, смуток, фрустрація закладені всередині людини і піддаються виправленню, а не є справедливою відповіддю на вплив ззовні.
Можна посперечатися, що скептицизм є основою всіх інших філософських концепцій. Адже якби не виникало невпевненості і питань, звідки б з’явилися відповіді? Але скептицизм як концепція задається питанням, чи є ймовірність впевненості в будь-якому пізнанні. І навіть якщо взяти наші постійно мінливі погляди на всесвіт і речі навколо нас, філософи не є надзвичайно скептичними. Скептики задаються питаннями про дійсність інших філософських концепцій, системи цінностей сучасного суспільства.
Таким чином, незважаючи на те, що деякі з наведених філософських концепцій мало допоможуть розібратися в житті, оскільки вони занадто складні, то інші можуть дійсно допомогти направити життя в правильне русло.
Ольга Степаненко