ІндуїзмІсторія релігій

Раджа – йога, вчення та практика

Раджа-йога — класика духовної філософії Індії, суть якої найбільш наближена до того, з чим асоціюється йога в західному суспільстві (тобто, з практикою медитації). Основою для даного напрямку є священні тексти Йога-сутри. Завдання, яке стоїть перед людиною, практикуючою раджа-йогу — досягти звільнення через медитацію. Саме медитація, повний контроль над розумом, згідно Йога-сутра, дозволяє побачити, що є реальністю, а що — ілюзією.

Раджа – йога, вчення та практика

Коли виникла раджа-йога?

Деякі свідоцтва знань про йогу як про засіб зосередження і контролю над власним розумом і почуттями відносяться  до 3 тисячоліття до н.е. (зображення і фігурки, знайдені в Хараппі і Мохенджо-Даро), проте першим документальним свідченням стала Рігведа, де згадувалася мантра-йога, що є одним з напрямків практики медітації. Природно , що виникнення раджа-йоги як завершеної системи не було одноразовим і спонтанним. Розвиток філософської думки тривало протягом багатьох століть, і найбільш повно було виражено в Йога-сутрах. Втім, немає однозначних відомостей про те, коли ці тексти були написані. Залежно від джерела, часом написання називається період від II тисячоліття до V століття до н.е. Більш пізні терміни за часом практично збігаються з виникненням буддизму, і вважаються найбільш ймовірними. Що стосується самого терміну «раджа-йога», то він з’явився набагато пізніше — лише в XIV столітті н.е.

Основи практики раджа-йоги

Кінцева мета раджа-йоги — звільнення душі від болю і страждань, звільнення від колеса сансари, що стає можливим в стані Самадхі. У різних напрямках  цілі можуть відрізнятися. Найчастіше головною метою йога називається злиття з безособовим Брахманом, або ж усвідомлення всесвітньої душі — Параматми. У Бхагавад-Гіті вища мета медитативної йоги — усвідомлення Бога як верховної особи.

Раджа-йога передбачає не тільки зосередженість на медитаціях, але і правильність дій. Наприклад, першою з 8 ступенів, що входять в систему йоги, є правдивість, відмова від подарунків, стриманість, відмова від присвоєння чужого, відмова від заподіяння шкоди комусь. Після цього йде контроль над власними пристрастями і бажаннями, вивчення правильних положень тіла, методик дихання і т.д.

Без усвідомлення всіх ступенів системи неможливо домогтися значних результатів у медитації. Розвиток йде поступово, через багаторазове повторення різних вправ. Виконуючи все запропоноване, людина поступово вчиться набуття стану самадхі, тобто — звільнення.

Раджа-йога — дуже складна практика, для освоєння якої потрібна тверда віра і рішучість. Найсильнішу протидію надає постійна стурбованість розуму, який важко привести в спокійний і безтурботний  стан. Ефективна практика раджа-йоги можлива тільки в умовах повної відокремленості, де ніхто і ніщо не зможе відвернути від процесу самоусвідомлення і духовного розвитку.

Іван Гудзенко

Яка твоя реакція?

Радість
0
Щастя
3
Любов
0
Не завдоволений
0
Тупо
0

Интересно почитать:

Также в категории:Індуїзм

img-8 Індуїзм

Брахманізм

У глибинах індійської історії та філософії з ведизму виникає феномен брахманізму – систематизована віра, що ...
img-10 Індуїзм

Класичний індуїзм

Брахманізм розвинувся в систему, відому зараз як індуїзм, який, хоча загалом вважається релігією, також вважається ...