Улюблені у Христі брати і сестри!
19 серпня за григоріанським календарем усі Східні Церкви світу вшановують одну і найважливіших подій в історії християнства, яка послужила майбутньому спасінню людства і звільненні його від первородного гріха Адамового — Преображення Господнє. Що ж означає слово «преображення» і яке воно має важливе значення для усіх нас. Преображення — це оновлення людської природи, пошкодженої внаслідок гріха перших прабатьків — Адама і Єви в раю. І для того, щоб оновити цей втрачений у раю блаженний стан Бог – Отець посилає у світ Сина Свого Єдинородного — Господа і Спаса нашого Ісуса Христа з метою людського спасіння. Через Свою любов до людей Христос прийшов у світ до нас аби послати світло для духовно сліпих та істину для тих, хто намагається пізнати Бога, Його святість, велич, всемогутність, любов, тобто відкрити Йому своє серце і наповнити душу невидимою силою благодаті Святого Духа. Господь Ісус Христос заради Своєї людинолюбності сходить на гору Фавор з апостолами Петром, Яковом та Іоанном, щоб показати їм зміну вигляду людської природи через божественну славу Отця Небесного. Пророки Мойсей та Ілля мають можливість бачити Істинного Бога у Його славі та всемогутності, а апостоли з людським трепетом і страхом Божим, будучи людьми припадають колінами до землі, виявляючи свою гріховність перед Богом, не сміють дивитися на Нього, оскільки божественне світло одежі Спасителя засліплює їхній зір.
У розмові з Господом старозавітні пророки вказують, що Месія повинен закінчити свій мученицький хресний шлях у місті Єрусалимі. Хмара, яка закрила погляд учнів Христа — це слава Божа, яка розсіяла темряву гріхів людських, а голос Отця з небес «Це є Син Мій Улюлений, Його слухайтесь» — є свідченням того, що Ісус Христос є істинно Сином Божим, Який посланий Отцем Своїм Небесним заради спасіння усього світу. З любові до Свого творіння — людини, прийшов на землю Бог, щоб повернути людину до початкового блаженного, духовного стану. Застереження учнів Христом про зберігання таємниці Його преображення пояснює святий Григорій Палама: «Як Христос преобразився на горі Фавор так само і душі людські по майбутньому воскресінню з мертвих матимуть такий самий вигляд як у Господа».
Господь торкнувся нашої гріховної природи, явив божественну славу учням Своїм як колись Мойсеєві на горі Синай і любов Свою у подиху лагідного вітру — як пророку Іллі, щоб послати нам світло і істину Свою, настановити нас у заповідях Божих і вивести на гору святу Свою. Тому згадуючи цю надзвичайну новозавітню подію, що слугувала майбутньому спасінню усіх нас, намагаймося і ми бути оновленими у Христі Ісусі, Господі нашім, жити за Духом Божим, а не тілом або виконанням букви закону, вести чистий духовно — моральний спосіб життя, дбати про спасіння своєї безсмертної душі, і так поступово наближаючись до вічної слави Божої, стати гідними причасниками Царства Небесного, в Якому прославлене ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа. Амінь. Слава Ісусу Христу!
Богдан Стрикалюк