Політична філософія

Політична філософія у відеоіграх : Dreamfall Chapters

Політична філософія у відеоіграх : Dreamfall ChaptersРозробник : Red Theard Games (Норвегія).

Роки виходу : 2014-2017.

Автор ідеї та провідний геймдизайнер : Рагнара Торнквіста.

Св’язані відеоігри : “Dreamfall : The Longest Jorney” та “Longest Jorney”.

  Жанр : квест.

 

 

 

 

 

 

Короткий опис. Дія гри відбувається близько 2200 року нашої ери. У вигаданому світі існує безліч паралельних світів. Всесвіт був створений на основі снів Першого Сновидця (початкова сутність). Події відбувається у двох світах. Один із них – Старк – це світ логіки і науки. Інший – Аркадія – це вимір магії та хаосу. Ці два світи розділені штучно створеним Розділом, але раніше були одним цілим. Історія крутися навколо насильної спроби їх об’єднати, методом знищення будь-якої магії. Також важливу роль відіграють сни, як ідеї-форми для світу. Обоє світів мають виражений антиутопічний характер.

Головні герої. Зої Кастильо – молода дівчина, що попала у круговерть політичних та корпоративних ігор. Уродженка Старка, але може оминути Розділ і подорожувати у двох світах. Живе у Європолісі (Об’єднана Європа), де бере участь у передвиборчій компанії на стороні соціал-демократів. Постійно стикається із зловживаннями всеприсутніх корпорацій.

Кіан Алване – молодий чоловік, що попав у центр політично-релігійних інтриг. Уродженець Аркадії. Спочатку був Апостолом монотеїстичної релігії, яка хрестовим походом пішла на будь-які прояви магії. Та потім, був засуджений до смерті за невиконання свого завдання : вбити лідера підпілля із міста Меркурія. Алване це зробив по причині беззаконня, яке творили його одновірці. Повстанці ж його спасають від смерті та беруть до себе. Постійно стикається із різними проявами ксенофобії.

КЛЕРИКАЛІЗМ

«Давай довірим Богині, Хамі[1], освітити наш шлях та привести до правди.»

Мати Утана про Богиню

Політична філософія у відеоіграх : Dreamfall Chapters

Аркадія. Богиня – це божество-жінка, якій поклоняються азаді (нація Кіана). Останні надзвичайно побожні, і більшість їх завоювань відбувається під прапором релігійної реформації. Так як релігія матріархальна, є рада Шістьох – куди входять найбільш впливові жінки-служителі. Одначе, є ще і Пророк-чоловік. Кожне місто азаді має як військового начальника-чоловіка, так і цивільно-релігійного наставника-жінку. Отже, можна стверджувати про теократичну модель держави, де політична влада у духовенства. Цікавим фактом, є тісна співпраця релігії із наукою.

Релігія азаді стверджує, що лише людська раса створена Богинею, тоді як решта появилися без її участі. І з цього випливає, що останні заслуговують лише презирство, і ніякому разі не заслуговують милості. В нашій реальності, не раз траплялось, що церква освячувала «вищі» раси для підкорення «нижчих» рас. Наприклад, як-то було із індіанцями та неграми під час активної колонізації Америки та Африки «білими». Аналогічно до вчення азаді, можна згадати про расистську інтерпретацію біблійної історії про синів Ноя від яких пішли нерівноправні людські раси.

Для боротьби із магією та язичництвом вони, окрім регулярної армії, використовують і Апостолів. Останні обираються із найбільш ревних та виконують спеціальні завдання. Шестеро переконують Апостолів, що спасти язичників можна лише дарувавши їм смерть. Пояснюється це тим, що таким чином їм дається «наступне життя», тобто реінкарнація. В історії, були такі прецеденти. Найбільш яскравими можна назвати практично повне знищення язичництва, яке зробили християни та мусульмани у середні віки.

Старк. У Європолісі із релігією таких проблем немає, і там вільно співіснують мусульмани із іншими людьми. Можна згадати лише про товарний фетишизм.

РАСИЗМ

«Константин Вульф потребує вашого голосу ! Голос за Вульфа –

голос за Європу ! Виберіть новий «Європейський Світанок» та

займіть тверду позицію проти орд варварів у наших воріт !»

Передвиборча реклама

Старк. «Європейський Світанок» — це ультраправа націоналістична партія із явними європоцентриськими ідеями. У передвиборчій компанії є однією із лідерів, поряд із соціал-демократичною «Єдністю». Зоя Кастильо відмічає, що у разі їх перемоги Європоліс зазнає потрясінь : «ізоляціоністи, народники», що прагнуть «вигнати іммігрантів, закрити кордони і зробити Європу білою, вихованою, казковою країною, яка існує в їх ксенофобських мріях». Її друг по політичній компанії – Баруті – називає їх просто трьома словами «Націоналісти. Популісти. Фашисти.». Націоналісти особливо не вибирають методів і тому співпрацюють навіть із криміналітетом.

В наш час в Європейському Союзі, Російській Федерації та й у нас є популярність на всілякі ультраправі рухи. Найгіршим тому прикладом може служити неонацистська партія «Золотий Світанок», що у Греції набрала немало голосів на виборах. Чи та ж різношерста ідея «русского мира». Хоч і які не були тому причини (загострення міждержавних відносин чи наплив іммігрантів), щиро не хочеться етнічних конфліктів і тому такі тенденції насторожують.

Аркадія. Магічними називають всіх представників нелюдських рас, а також і людей, що мають здібності до магії, як-то алхіміків. Для азаді та їх прихильників саме слово «магічний» є образливим.

Політична філософія у відеоіграх : Dreamfall Chapters

У Меркурії існує расистська організація «Національний фронт за віру та сім’ю», що виступає за ізоляцію та виселення не-людей.

Для виправлення магічних існують тюремні колонії із промовистою назвою «концтабір». На території табору є ряди бараків, де живуть тисячі ув’язнених. Для підтримки дисципліни проводяться публічні побиття магічних. Пізніше можна дізнатися, що там проводяться антигуманні медичні досліди на магічних. Одначе, на тому жахи не кінчаються, бо там діє «Фабрика», яка не є промисловим об’єктом, а відіграє роль крематорію.

Та самі таборові азаді не вважають це злочинами, а навпаки переконанні, що – це святий обов’язок по очищенню землі, який вони виконують перед Богинею. Сам же концтабір погоджений Пророком, Управлінням наукового прогресу і Шістьома (не знають подробиць, але підтримують саму ідею). Як бачимо, ідеї клерикалізму та расизму є взаємнопов’язаними та невіддільними один від одного.

Очевидно, що – це пряма алюзія на Третій Рейх, де знищували, окрім євреїв, і інші неугодні групи населення, як ромалів (циганів), комуністів, людей нетрадиційної сексуальної орієнтації, Свідків Єгови, психічнохворих та розумововідсталих. Варто зазначити, що солдати та офіцери Вермахту мали на уніформі надпис «З нами Бог».

КАПІТАЛІЗМ

«Вони втратили роботу, домівки, і все тому, що вони

пристрастилися до Дрімера. Це справді страшно.»

Зої Кастильо про дрімоманів

Політична філософія у відеоіграх : Dreamfall Chapters

Старк. Дрімоман – це людина, що знаходиться у сильній залежності від Дрімера. Останнє є гаджетом, по типу шолома віртуальної реальності, де можна бачити «сни» по замовленню. Щоб врятувати дрімоманів треба насильно відключити їх від мережі та в подальшому лікувати в реабілітаційних центрах. По вулицях Європоліса нерідко натикаєшся на дрімоманів, що валяються на землі, неначе п’яниці. Тут ми відчуваємо прямий натяк на надмірну манію до соціальних мереж, що стає так всезагрозливо популярна в наші дні.

Затія із даним гаджетом вигідна корпорації «Ватикорп». Остання входить в так званий Синдикат – наглядова організація, що створена конгломератом найбільш впливових корпорацій Землі.

На їх службі є ОКО – міжнародна корпоративна (приватна) поліція. Їхніми задачами є, як патрульно-постова служба, так і функції кіберполіції (відстеження незаконного програмного забезпечення). Під час передвиборчої компанії вони всіляко обмежують права людей : збільшують кількість контрольно-пропускних пунктів та патрульних бригад, а також затримують мітингувальників та революціонерів.

Партії же всі, окрім однієї, є купленими. Так, що хто не виграв би, влада корпорацій не буде під загрозою.

Треба уточнити, що ідея приватної поліції – це не вигадка розробників, а ідея в анархо-капіталізмі та мінархізмі (лібертіанські ідеології). Сама ж тема зловживання великого капіталу для нас, більш ніж актуальна, так як олігархія контролює парламентські партії. Також, хотілося сказати про паралель Синдикату із «Залізною п’ятою» Джека Лондона.

КОМУНІЗМ

«Хай пануючі класи трусяться перед Комуністичною Революцією.

Пролетаріям в ній нічого втрачати, окрім своїх кайданів. Отримують же

вони увесь світ. Пролетарі всіх дистриктів Європоліса, об’єднуйтесь !»

Марта Рибас

Політична філософія у відеоіграх : Dreamfall Chapters

 Старк. Ці слова належать лідеру марксистської партії «Маніфесто». Політична організація далеко не є монолітною, і має в собі безліч різноідеологічних фракцій. Цілком логічно виникли, як реакція на зловживання Синдикату. І справді, в дійсності ультраліві діляться і сваряться між собою навіть по незначним питанням. Самі ж комуністи не вірять у перемогу своєї партії, і проводять всі свої акції з демонстраційною метою непокори. Є єдиною непродажною великому капіталові партією. Цікавою фразою є слова подруги-комуністки Зої – Нелі : «Я марксистка, але я вірю у вільний ринок» у відповідь на закриття її дрібного бізнесу (вуличний фаст-фуд) ОКОм.

З часом від «Маніфесто» відділяється радикальна група. Вони планують провести агресивну акцію протесту проти штаб-квартири ОКО. Мета їх в порушенні комунікацій корпоративної поліції, що призведе до саботажу роботи поліції. Одначе, відбувається провокація і відбувається терористичний акт. Як наслідок, хоч Марта Рибас та «Маніфесто» не були причетні до організації акції протесту, їх участь у виборах зірвалась фіаском. Згодом за статтями «покриття радикалів» та «підбурювання до насильства» комуністична партія була заборонена.

Хочеться відзначити, що марксисти зображені не карикатурно і не як терористи, а як люди із активною громадянською позицією, хоч нерідко вони і впадають у хуліганство. Пояснюється це тим, що західні комуністи мали кращу репутацію через участь у Русі Опорі, протесту проти придушення антирадянських постань та відстоювання соціальних реформ.

СЛОВО РОЗРОБНИКУ

Рагнар Торнквіст відкрито заявляв, що гра піднімає складні питання : «Dreamfall Chapters – це гра для дорослих, хоча це не означає, що там будуть тонни сексу та насилля. Просто трохи сексу та насильства. Там будуть серйозні теми. Люди вмирають. Діти вмирають. Хороші люди вмирають. В грі менше визначеності. Менше чорно-білого. Ми створюємо фентезійний світ, що подібний на наш; з людьми, про яких піклуєтесь; персонажі, чиє життя має значення. Ми хочемо, що би гравець емоційно вкладався у сюжет і насправді щось відчув. Любов, втрату, біль в серці, жах.».

  1. P. S. Від себе хочу сказати, що відеогра ніяк не є суто комерційним проектом. Фінансуванням займався Фонд кіно Норвегії. Також за допомогою сайту Kickstarter розробники збирали бюджет у формі пожертв від фанатів серії. Це є хорошим прикладом для самоорганізації, а не марної надії на допомогу із сторони «власти имущих».

Матеріал підготовив

Дмитрук Андрій

[1] Хамі – один із другорядних персонажів гри. Є високопоставленим генералом-азаді і другом Кіана. Мати Утана — його супутниця із духовенства, що прибуває із ним до Меркурії із спеціальною місією.

Яка твоя реакція?

Радість
0
Щастя
0
Любов
0
Не завдоволений
0
Тупо
0

Интересно почитать:

Также в категории:Політична філософія