Розробник : Irrational Games (США).
Видавець : 2K Games (США).
Сценарист та творчий директор : Кен Левін.
Роки випуску : 2013-2016.
Св’язані ігри : BioShock та BioShock 2.
Жанр : шутер від першого лиця.
Короткий опис. Перед нами постає Колумбія – повітряне місто, що тримається у атмосфері завдяки гіганським дерижаблям та повітряним кулям. Все це функціонує по принципам «квантової левітації», яку відкрили та розробили брат і сестра Лютеси. Місто спочатку було частиною Сполучених Штатів. Одначе через суперечності між американським урядом та самопроголошеним пророком (засновником) Колумбія відділилася. Самі події розгортаються у 1912 році. Червонною ниткою через гру проходить ідея багатовимірності світу. Також, вона має виражений антиутопічний погляд на ідеали, як правих, так і лівих екстремістів.
Головні герої. Букер ДеВітт має тридцять вісім років. Характер у нього серйозний та нетовариський. Колишній солдат американської армії та детектив національного агенства «Пінкертон». По причині карткового боргу, змушений відправитися у Коломбію, де має знайти дівчину Елізабет.
Елізабет – двадцятилітня дівчина, що може робити розриви між вимірами. З дитинства була зачинена у вежі, де охоронялася гігантською птахоподібною істотою. Має вразливий та простий характер, а також є начитанною і розумною. Мріє побувати у Парижі.
КЛЕРИКАЛІЗМ
«Я бачу кожен гріх на твоїй душі.»
Закарі Хайлі Комсток
Пророк, він же Отець Комсток, заснував Колумбію, використавши свої зв’язки у конгресі. Після прийняття хрещення, став релігійним фанатиком. В місті їснує культ його особистості та фанатична віра в його поророчий дар. Комсток визнає увесь світ «знизу» безбожним. Очолює політичну партію «Засновники».
Остання встановила свою диктатуру на все місто. «Засновники» об’явили себе продовжувачами справи отців-засновників Сполучених Штатів. Як наслідок, Джордж Вашингтон, Томас Джефферсон та Бенджамін Франклін стали рахуватися, як святі. Як і Пророк, «засновники» відрізняються релігійним фанатизмом, і їх погляди дуже подібні на протестанський фундаменталізм Півдня США. Також мають пуританські погляди на мораль. Букер проголошується лжепророком і проти нього кидаються сили, як поліції, так і Орден Ворона – бойове крило партії. Можна справедливо назвати Коломбію теократичною державою, навіть із тенденцією до клекрикального фашизму.
Треба звернути увагу, що сама назва «Колумбія» є жіночим образом США. Також можна порівняти саме літаюче місто до новозавітнього Нового Єрусалиму. Хоча протестантизм і є самою прогрессивною та сучасною формою християнства, він теж має неприємну войовничу історію. Найгіршим тому прикладом служить один із провідних діячів реформації – Жан Кальвін, що через масові страти еретиків та незгодних був справедливо названий «женевським папою». А у Північній Америці протестантські фундаменталісти теж спалювали «відьом».
РАСИЗМ
«Ні одна тварина не народжується вільною, окрім білої людини.
І наш обов’язок – піклуватися про інших тварин Господа нашого.»
Закарі Хайлі Комсток
Як бачимо чітко із цитати та агітки, європейці поставлені самим Богом над іншими народами, як-то ірландцями, індусами, вєтнамцями, індіанцями Північної та Південої Америк, євреями, мексиканцями, неграми та китайцями. А напис в нижній центральній частині плакату сам за себе говорить : «Це наш священий обов’язок захищатися проти чужинських орд». Як бачимо релігійний фанатизм стає духовною опорою для екстремальної ксенофобії та ультра-націоналізму. В історії США таке було із Ку-клус-кланом.
Останні доходять до своїх країніх, а від того і абсурдних, меж. Як приклад можна навести суспільний осуд любовних зносин білих із «нижщими» расами. Чи забороний напис на вбиральні «Не для кольорових та ірландців !».
Праця представників «нижщих» рас ціниться дуже низько. В Колумбії фунціонують розважальні павільйони, де демонструються перемоги «білих» над «кольоровими». Перший випадок – це бійня при річці Вундед-Ні, коли у 1890 році американські кавелеристи зарізали сотні індіанців національності лакота. Другим випадком є демонстрація подавлення боксерського, або їхетуанського повстання, коли у 1898-1901 роках китайці повстали проти іноземного втручання в їх державу, але зазнали поразки.
В історії були подібні абсурдні преценденти, бо ті ж самі нацисти на окупованих теріторіях мали вбриральні спеціально для німців. Не зайвим буде нагадати і расову сегрегацію в США та режим апартеїду в Південо-Африканській Республіці.
КАПІТАЛІЗМ
«Яка із тварин Божих найчудесніша ?Звичайно же, бджола !
Ви бачили відпочиваючу бджолу ? А бджолу на лікарняному ?
Не буває такого ! Тому і кажу вам : будьте, як бджоли !»
Іремія Фінк
Слова належать найбільш багатій людині Колумбії, що також є другою людиною серед «засновників» після Пророка. Напис на плакаті пропагує трудову повиність: «На сьогодні не має роботи. Раня пташка ковтає черв’яка.».
Очолює манафактуру імені себе. В історії показаний, як жадібний та хитрий підприємець без совісті. Через що і є власником найбільш успішного бізнесу, і як наслідок виступає монополістом у місті. Багато його працівників є не-американської національності, які нелегально були доставлені із «знизу» серед тамтешніх п’яниць та бідняків. Значна частина його робітників животіє у нетрях, де біднота нерідко голодує. Напроти, навіть незначні зриви у виробництві караються. Також він із своїми підлеглими розраховується не місцевою валютою, а своїми «жетонами Фінка», які можна потратити лише у магазині монополіста.
Останнє не є вигадкою розробників, адже така практика і справді була поширена на початку ХХ століття у Америці. У відеогрі, хоч і перебільшено, але описано тяжке життя пролетаріїв часів індустріальної революції. А також освячення церквою несправедливого суспільного ладу та послуху перед начальством, яке поставлено Богом. Тому цілком історично закономірно це все призвело до появи іншої – діаметрально протилежної, але екстремістської ідеології.
КОМУНІЗМ
«Питання в тому, Букер, на чій ти стороні ?
Комсток – бог білих людей, багатих і жорстоких.
Але якщо ти віриш у простий народ – вступай в наші ряди !
Якщо віриш у перемогу добра – вступай в наші ряди !»
Дейзі Фіцрой
Цитата належить харизматичному і жорстокому лідерові анархістської організації «Голос народу». Спочатку організація була створена, як группа протесту серед імігрантів : китайців, ірландців, індусів та негрів. Пізніше стала мілітаризованою группою спротиву партії «Засновники», відкрито відкидаючи їх ксенофобську та пуританську ідеологію. Як бачимо на політичній агітці, Букер навіть став «мучеником революції» в одному із вимірів Всесвіту. Цікавою є перефразований більшовицький вислів, що проголосила Дейзі Фіцрой : «хто був всім – стане ніким !».
«Народники» вірять у комуністичні ідеали, стверджуючи, що в кінцевому результаті все буде належити всім. Агітатори проголошують : «Ваші домівки наші ! Ваше життя наше ! Ваші жінки наші ! Все це відноситься до Суспільності». В результаті вони розпочинають кривавий бунт проти влади Колумбії. Як і належить комуністам, їх форма забарвлена у червоний колір, а по місту розвішені величезні криваві полотна. Вбивають всіх і вся, а деякі із них не шкодують навіть дітей.
Найбільш подібним у реальній історії були звірства «червоних кхмерів» Пол Пота, що пережила Камбоджа у 1970-ті роки. Варто зазначити, що комуністи у відеогрі зображені достатньо карикатурно. Їх ідеологія не відповідає а ні ленінізму, а ні анархо-комунізмові, і має стихійний характер. «Народники» не за справедлий розподіл суспільних благ, вони, як Поліграф Шариков із булкаковського «Собачого сердця», за принцип «відняти та поділити». Та все одно це служить застереженням, що революція методом «народного гніву» та ненависті – це не вирішення, а навпаки поглиблення суспільних проблем.
СЛОВО РОЗРОБНИКУ
Кен Левін у своїх інтервью не раз згадував про тяжкості розробки :
«Для вас – це ігровий досвід. Для мене – п’ять років роботи, всі події, що відбулися за весь цей час, включаючи початок проблем із здоров’ям. Я порівняв свої фотографії зразка 2010 і 2013 років – і якби постарів на десять років.»;
«Цей проект змінив моє життя. Я маю на увазі погіршення здоров’я, погляди на розробку ігор та відношення із людьми. Є люди, які виходять переможцями і збирають лаври після виходу таких ігор. Я творець, письменик. Як шоуранер[1] на телебаченні».
- P. S. Необхідно відзначити сміливість розробників, які сміливо вказують на темні сторінки Західної цивілізації, а зокрема США. Також незавуальовано показаний як американський расизм, так і протестанський фундаменталізм. При цьому дивує, що гра із бюджетом голівудського фільма, була проковута комерцією і стала успішним проектом, попри те, що піднімає тяжкі і неприємні теми. Що є, безперечно, хорошим винятком.
Матеріал підготував
Дмитрук Андрій
[1] Шоуранер – в американському телебаченні людина, що працює виконавчим продюсером, і відповідає за основний напрямок та розвиток проекту. Крім цього включає роботу сценариста та редактора сценаріїв.