Батько – Лаерт, матір – Антіклея, дід – хитрий та розумний Автолік. Одіссей є учасником Троянської війни, під час якої вбив ворога – Паламеда. Саме він видумав хитромудру зброю, щоб проникнути в Трою – дерев’яний кінь. Повернення до рідної Ітаки затягнулося аж на десять років, оскільки Одіссей розгнівив бога моря Посейдона.
Одіссей побував зі своїми друзями в печері кіклопа Поліфема, осліпив його, зустрівся з Кіркою, яка перетворила чарами його супутників у тварин; вдалося герою пройти посеред чудовиськ Скілли та Харібди; уникнути чарівного співу сирен; не загинути в Аїді і повернутися звідси живим. Одіссей провів сім років на острові у богині Каліпсо, проте сумував за Ітакою. Дружина Одіссея Пенелопа запропонувала змагання: натягнути тятиву лука її чоловіка і влучити стрілою через усі кільця. Усі намагалися це зробити, але сил не вистачало. З допомогою богині Афіни Паллади Одіссей був перетворений на старого чоловіка.
Ті, що намагалися свататися до Пенелоппи і робили не угодні речі в домі Одіссея були покарані після того як він натягнув тятиву лука і зумів влучити у цілі, а потім вже не шкодував з калчана стріли і для непроханих гостей, вбиваючи їх поодинці. Пенелопа та Телемах, котрі довго чекали його повернення. Перебував у вигнанні в Епірі. Як підтверджує версія міфу, Одіссей був вбитий власним сином Телегоном.
Тоді ж як в іншій версії ми маємо свідчення про самостійну смерть, що відбулася в Епірі, чи то в Етолії, Етрурії. Одіссея відносять до головних героїв поеми Гомера «Іліада», та став центральною особою в «Одіссеї». Крім того образ Одіссея стали використовувати в античному зображальному мистецтві. Одіссеєм стали цікавитися в період Нового час.
Персонаж Одіссея можна зустріти в дантівській «Божественній комедії», у фантастичних романах. Науковців Одіссей інтересує як фольклорний герой, що відноситься до доеллінського населення частини Південних Балкан. Він входить до троянського міфологічного циклу, числа героїв-воїнів, які перемагають не тільки силою, а й розумом.
Щодо культу Одіссея можна сказати наступне: дійсно існував культ Лаертіда, спартанці збудували святилище Одіссею, вівтар – в Малій Сірті, хламіда та панцир – у храмі Аполлона, в Енгії – зброя, чаша – в Цірцеї.
Пегас