Паріс – давньогрецький міфічний герой через якого власне і розпочалася Троянська війна.

Народився  в сім’ї  царя Трої Пріама і його дружини Гекуби. За рахунком був дев’ятнадцятою дитиною серед  Пріамових дітей. Інші джерела стверджують, що Паріс міг бути другою дитиною із числа дев’ятнадцяти. Цариця Гекуба мала страшне сновидіння, яке налякало її ж саму. Для уникнення можливого прокляття за наказом царя дитину було віднесено рабом Агелаєм на вершину гори. Відомо, що дитина Паріс годувався груддю ведмедиці. Раб повертається на гору і знаходить дитину цілком здоровою, взяв її до себе. Агелай надав їй прекрасне виховання, Паріс став рідним його сином.

Паріс

Зростав і мужнів, був настільки красивим, що привертав до себе увагу жінок. Йому приглянулася  німфа Енона, на якій рано одружився, випасаючи овець в лісі, неподалік від міста Троя. Вірним та надійним чоловіком Паріс не був. Велика увага звернена була жителями Олімпу до молодого юнака. Богиня Еріда принесла і кинула золоте яблуко з написом «Найкрасивішій» в божественний натовп. Фрукт викликав суперечки у трьох богинь – Афродіти, Афіни та Гери. Богині звернулися до Зевса з питанням, хто є гідним цього яблука. Погляд Зевса зупинився на пастуху Парісу. Відбувся швидкий Парісів суд.

Паріс подав фрукт богині кохання Афродіті, а та у свою чергу пообіцяла любов красивої жінки. На Афродіту дуже образилися Гера з Афіною. Показові бої виявили Паріса з натовпу. Рідна сестра Кассандра прибігла до Пріама та Гекуби повідомити радісну звістку, що похований раніш Паріс – живий. Батьки забули про попередні страхи, оголосили про Паріса, який тепер належить до царської родини. Отримав титул принца Трої.

На нього покладалися великі обов’язки у дипломатичних відносинах з представниками інших держав. Відправляється в Спарту до царя Менелая. Багато часу провів у царському палаці. Афродіта виконує свою обіцянку і в Паріса закохується Єлена – дружина спартанського царя. Довірливий цар залишив Єлену, яку викрав Паріс. Не витерпівши такого приниження, Менелай  збирає військо, вирушаючи за Єленою. Так було покладено  початок кровопролитної війни, яка стала називатися Троянською.

Воєнний конфлікт втягнув Спарту та Трою. Трою очолював Гектор, на стороні спартанців – Ахіллес. Менелай кличе Паріса на двобій, чудом царевич врятувався від руки завдяки Афродіті, яка перенесла його в Трою.  Паріс мав би повернути Єлену Менелаю, але знехтував правилами, троянці оцінили його вчинок по-іншому. Потрібно було завоювати довіру армії, хлопець зважується на неймовірний вчинок: убиває Ахіллеса, влучивши прямо в його слабке місце – п’яту. Але доля обернулася для героя трагічно: Паріса також вбила стріла лучника. У стані агонії Паріс повертається з Трої в ліс  до Енони, щоб та допомогла. За зраду до неї відмовилася допомогти. Тіло Паріса спалили місцеві пастухи, не здогадуючись, що здійснюють поховання на троянським царевичем.

Пегас