Література

Маркіян Шашкевич: життя і творчість.

Маркіян Шашкевич — видатний  український діяч ХІХ століття на Галиччині.

Народився в родині греко-католицького священика села Підлісся. Поступив в Бережанську гімназію, а 1838 року – до Львівської семінарії. Як вільний слухач перебував на  цікавих лекціях у Львівському університеті. Після закінчення духовної семінарії  був направлений на парафії в села Гумниськи, Нестачі, Новосілки.

Ще в семінарії спромігся разом з Головацьким та Вагилевичем згуртувати національно свідоме молоде покоління: Білинського, Мінчакевича, Козловського, Величковського, Ількевича,  які зайняли позицію боротьби національно-культурного відродження західноукраїнських земель. Ними була створена організація «Руська Трійця». Мета цієї організації – відродити народну мову в письменництві, церковній проповіді. Видавали рукописи, збірки, авторські поезії «Син Руси», «Зоря».

Маркіян Шашкевич: життя і творчість.

Кирил Студинський говорить про Шашкевича як першого русина на Галичині, який зумів проникнутися національною ідеєю. Маркіян Шашкевич став тим, хто пробудив західноукраїнське суспільство, народним пророком на рівні з генієм і сином України Тарасом Шевченком.

У 1835 році суспільство отримало вірш Шашкевича під незвичною  назвою «Голос галичан». Є автором ліричних поезій, а саме: «Туга за минулим»; патріотичних віршів «Руська мова», «До милої», «Слово до чтителей руського язика», «Побратим»; історичних «О Наливайку» та інші віршовані твори. Поетичну спадщину Шашкевича високо оцінив Іван Якович Франко та інші дослідники.

У 1836 рік – виходить брошура під назвою «Азбука», зорієнтована проти тих, що намагаються в українську мову ввести латинську абетку. Йому належить частина перекладу  «Слова о полку Ігоревім», Євангелія від Матвія та Івана (видання 1842 року) в  україномовному варіанті. У 1850 році Яковом Головацьким видається «Читанка» Маркіяна Шашкевича, зорієнтована на дітей.

Перебуваючи в злиденному житті,  занедужавши туберкульозом 7 червня 1843 року помирає в польському селищі Новосілки Лісні. Слава про Шашкевича та його вплив на русько – українську свідомість в літературознавстві Галичини  зростала з кожним кроком. У 1893 році відбулося перепоховання тіла Шашкевича на Личаківському кладовищі міста Львова.

Богдан Пегас

 

Яка твоя реакція?

Радість
1
Щастя
1
Любов
1
Не завдоволений
1
Тупо
2

Интересно почитать:

Также в категории:Література