Людвіг Ван Бетховен – видатний німецький музикант, диригент, композитор та піаніст.

Народився у 1770 році в місті Бон в родині придворних музикантів.  З маленького віку проявляв неабиякий музичний талан, вчився грати на клавесині, флейті, скріпці.  А з дванадцяти років працював помічником органіста при дворі.

Людвіг Ван Бетховен

Першим вчителем Людвіга Ван Бетховена став Крістіан Нефі. Саме він допоміг хлопчику розкрити свій талант, примушував день за днем розвивати свої музичні здібності, вдосконалюватися, вивчати все нові й нові тонкощі композиторської науки.  Маленький Бетховен вивчає літературу, мистецтво, філософію, історію, цікавиться етикою, естетикою, культурою. Під впливом цих наук формується світосприйняття композитора, його відношення до добра і зла, людяності і жорстокості, соціальної нерівності.  Бетховен мріє про справжнє університетське навчання, але у 1787 році помирає його мати і він вимушений стати “головою родини”.  Юнак влаштовується на роботу альтистом в оркестр, адже повинен годувати молодших братів.

До університету Людвіг Ван Бетховен вступає у 1789 році. Там він випадково знайомиться з композитором Гайдном, а щоб брати у нього уроки – переїжджає до Відня. Саме там до Бетховена приходить перша слава. У Відні він написав “Місячну сонату”. Через певний час педагогом Бетховена стає Альбрехтсбергер, а ще пізніше – Сальєрі.

У 1796 році Людвіг Ван Бетховен хворіє на тиннитус – запалення внутрішнього вуха, що призводить до зниження слуху. Не дивлячись на лікування, композитор повністю втрачає слух. Він переїжджає до міста Гейлигенштад, де веде усамітнене життя, але цікавиться політикою і критикує уряд. Навіть при повній глухоті Людвіг Ван Бетховен продовжує писати свої видатні твори. Але здоров’я музиканта поступово погіршується, у 1827 році він помирає він захворювання печінки. На похованні композитора було понад двадцяти тисяч людей.

Людвіг Ван Бетховен залишив після себе одинадцять  симфонічних увертюр, тридцять дві сонати для фортепіано, п’ять  сонат для віолончелі, шістнадцять струнних квартетів, балет “Творіння Прометея”, вокальний цикл «До далекої коханої», шість тріо, багато пісень на різні вірші та концерти для скрипки.  Композитору було встановлено більше як сто пам’ятників по всьому світу, його учнями були такі видатні музиканти як Карл Чорни, Тереза Брунсвік, Фердинанд Ріс та Стефан Брейнінг.

Наталя Чекаленко