Місцевість розташована на Західному березі річки Йордан недалеко від ізраїльського кібуца Калію.
Історія книги
Перші Кумранські рукописи були виявлені двома пастухами в випадково знайденій в ході пошуків зниклої кози печері. Сувої представляли собою шкіряні згортки, загорнені в лляну тканину. Бедуїни спробували було виготовити з них шкіряні ремені. Але через старості знахідок, від цієї ідеї відмовилися і продали їх антиквару. Дуже скоро рукописи отримали всесвітню популярність.
Надалі, в період 1947 — 1956 рр. в ході археологічних пошуків в 11 печерах було виявлено близько 25 000 артефактів, більша частина з яких представляла собою дрібні фрагменти. Проведений радіовуглецевий аналіз знахідок дозволяє датувати основну їх частину періодом від 250 м до н.е. до 68 р н.е.
Зміст сувоїв
Близько 25% всіх рукописів є старозавітними книгами або їх частинами. Інші представляють собою написані квадратним єврейським шрифтом (попередником сучасного друкованого шрифту) за допомогою вугільного чорнила на староєврейській, давньогрецькій і арамейській мовах тексти різного змісту. Всі вони є анонімними творами як біблійного, так і небіблійного змісту і складаються з:
- Біблійних коментарів;
- Текстів Старого Завіту;
- Навчальної літератури небіблійного змісту;
- Документів невідомої секти;
- Листів.
При вивченні знахідок з’ясувалося, що в створених за кілька десятків років до Різдва Христового древніх рукописах, містяться християнські ідеї, і що найцікавіше, в них йдеться про швидку зміну перебігу історії. Іноді тексти подаються, як висловлені самим Богом.
Частина рукописів має небіблійний зміст. Вони розповідають про живучих в Кумрані людей, які називають себе Громадою Завіту, про спосіб їхнього мислення. Дуже цікавий записаний на сувої статут Громади.
Значення Кумранських сувоїв
Важливість і унікальність знайдених рукописів полягає в першу чергу, в їх давнині. Вчені вважають, що ця унікальна археологічна знахідка розділила біблійну текстологію на дві епохи — до Кумранських сувоїв і після.
Сувої підтвердили надійність давньогрецького перекладу Старого Завіту в III-II століттях до н.е. в Олександрії. Знахідка і розшифровка Кумранських рукописів довели, що Біблія в історичному розумінні є достовірною.
В даний час відомо, що частина кумранських сувоїв знаходяться в руках розкрадачів і торговців антикваріатом, поступово руйнуючись. Всі, що є в розпорядженні вчених сувої зберігаються в Ізраїлі, в спеціально побудованому будинку — Храмі Книги, який має статус Національного музею.
Іван Гудзенко