Перше ніж перейти до цієї гострої тематики, необхідно проаналізувати  і дати чітку психологічну характеристику  індивідуумам  у суспільстві. Не менш важливим фактом постають сімейно-побутові конфліктні ситуації,  проблеми соціально-економічного становища, етико-моральної поведінки людини та її регулювання за відповідними культурними  нормами.

Приступаючи до  літературної  повісті  Івана Нечуя – Левицького «Кайдашева сім’я»  варто б звернути увагу на ті категорії людей, які відповідають тому або ж іншому  типу темпераменту. Так наприклад  Омелько Кайдаш – прототип сучасної людини-патріота, яка  «пахаючи» на примусових роботах за кордоном на державу, не отримує ніякої  підтримки, оцінювання праці, допомоги  від неї. Переважаючими тут є холеричний і меланхолічний темперамент. Такі  люди ідейні, плекають сподівання на краще майбутнє життя.

Кайдашева сім'я: прототип сучасного суспільства

Маруся Кайдашиха – прототип українських господинь, слабких статей,  які хочуть головувати, верховодити  сильною статтю – чоловіками, вдаючись до різних хитромудрих штучок, намагаючись дещо перебільшувати  свою індивідуальність, а результаті  отримати бажане і цим задовольнятись. Найчастіше домінуючим в одних – холеричний тип, в інших – меланхолічний.

Карпо Кайдашенко – прототип сучасного суспільства, в якому домінує флегматичний і сангвінічний   тип темпераменту. Такі люди абсолютні пофігісти,  частіше за все стають «маминими синочками» , не рішучі у своїх діях, не квапливі. Вони ніколи не знали ціни праці, покладаючи надії на «папіньку» або «маміньку» , не думаючи що принесе «завтрашній день», тому що такий спосіб життя їх цілком влаштовує. В тім «коли фінанси співають романси» , життя яке здавалося «веселковим» швидко закінчується і потрібно зайнятися якоюсь важливою справою, яка б надихала: крутіння гайок, ремонтування технічних засобів пересування і тому подібне.

Лаврін Кайдашенко – прототип вольової людини, що цінує батьківську працю, у якій більше переважаючий сангвінічний темперамент. Це образ справжніх героїв , які готові у будь-яку хвилину прийти на допомогу, не залишаючи іншого  на випадок долі. Такі звершують справжній лицарський  подвиг і якщо вже «вскочили в гречку», то намагаються якимось чином компенсувати своїм порятунком, матеріально-фінансовою  підтримкою, не забуваючи, а навпаки сприяючи поміччю.

Мотря Кайдашенчиха – це прототип  сучасної інтелігенції , яка виокремлює  себе від інших  через  батьків – багатіїв, проте «важка на підйом»  (стосовно фізичної роботи). Таким  властивий  холеричний  темперамент. Для них не потрібні  життєві  пріоритети, все  що  їх інтересує –  це  потурання і відповідність  сучасній  моді (манікюр, педикюр, одним   словом  «наведення  марафету»).  Ми можемо виділити два  сучасних типи  невісток:

а) занадто   вибагливі

б) менш  вибагливі

До першого  типу  відносяться  дратівливі  жінки,  які не володіють  собою  або ж взагалі  не  сповна розуму,  здатні  звести   живих в  могилу,  у  поєднані з  тещою  утворюють  «гримучу суміш».  Інший  тип жінок   характерний спокійністю, врівноваженістю, дбайливістю,  чуйністю,  добрим господарюванням,  любов’ю та повагою до людей.  Він  притаманний   сучасному суспільству як прототипу   образу Мелашки Кайдашенчихи.

Мелашка  – ідеал  жінки, яка віддана  сумлінній праці, дбає про збереження  сімейної ідилії,  нормальну  етичну поведінку, впливаючи  нею на сучасне суспільство, невід’ємною частиною  котрого  вона є сама.

Здійснюючи спостереження за соціальними  інститутами  розвитку  неодноразово  доводилося  бачити аналогічні  ситуації,  які  в  дечому нагадують об’єктивну описову реальну  картину «Кайдашевої сім’ї». Інколи конфліктні ситуації в сім’ї заходять в  глухий кут, причиною цьому слугують непримиренність сторін, задіяних  в сутичках. А предмети  сперечань настільки мінімізовані  та  мізерні.

Пегас