Інтерв'юІсторія релігій

Інтерв’ю з органістом Євангелічної Лютеранської Церкви «Христа Спасителя» Ігорем Рудим на тему: «Що таке Фісгармонія»

fisЛуцьк – місто з багатою історією та культурою. Мирно проживають в ньому багато національностей, різних культур ще з давніх часів. Неподалік Стиру, луків та міської природи розташовано чимало церковних споруд. Неподалік Луцького замку розташований єзуїтський римо-католицький костел Петра і Павла. А ще розташована в  Старому Луцьку єврейська синагога, Покровська церква, кірха. У Луцьку чимало культурних та пам’ятних архітектурних споруд. Одна з них – історичний дім пастора, в якому нині проводить богослужіння євангелічна лютеранська церква Христа Спасителя. В капличці знаходиться доволі рідкісний музичний інструмент, зовні який нагадує невеличкий орган. Це фісгармонія у супроводі якої виконуються лютеранські хорали під час літургії. Виконує твори молодий музикант Ігор Рудий, який опанував цей інструмент самостійно. Отож, давайте поспілкуємось з паном Ігорем і дізнаємось про фісгармонію.

БІОРГАФІЧНА ДОВІДКА:

Рудий Ігор Сергійович

Народився  14 січня 1995 у місті Санкт-Петербург (Російська Федерація).

У 2014 закінчив ВДУКіМ ім. І. Ф. Стравінського, відділ народних інструментів (м. Луцьк, Україна).

Нині навчається у СНУ ім. Лесі Українки, Інститут мистецтв, кафедра музичних інструментів.

З 2012 року займається вивченням гри на фісгармонії.

У 2014 році конфірмований та благословенний на служіння церковного музиканта Євангелічно – лютеранської церкви Христа Спасителя (м. Луцьк).

Від імені багатотисячної аудиторії журналу «Апейрон+» мої щирі вітання пане канторе!

Дякую, дуже приємно!

Нарешті дійшли до найголовнішого – інструмент фісгармонія. Що це за музичний інструмент. Судячи з зовнішнього вигляду він нагадує міні – орган.

Фісгармонія – це язичковий, клавішно-пневматичний музичний інструмент. Належить до родини гармонік (ножна гармоніка). Гармоніки – це всім нам відомі баян, акордеон та губна гармоніка.

А що спільного між фісгармонією та цими інструментами?

Спільність полягає у тому, що у цих інструментах та у фісгармонії є металеві язички (голоски), які під тиском повітря коливаючись – звучать. А з якого матеріалу і якої форми язичок, то такий відповідно і тембр звуку, його фарба.

З яких елементів складається фісгармонія і що спільного та відмінного з органом?

Фісгармонія складається з: корпусу, педалей, міху або міхів за допомогою яких нагнітається повітря, клавіатури або клавіатур (мануалів), резонаторів з язичками та різних ричагів. Це основні складові. Фісгармонії бувають різної величини, форми, вигляду, тобто можуть бути прикрашеними  різними декоративними елементами як: підсвічники, художньою різьбою по дереву та інше.

Так, фісгармонія нагадує за своїм звучанням орган, тому що в органі одночасно можуть звучати багато труб.  Так і у фісгармонії можна задіяти багато язичків, що, у свою чергу ,дає широкий , насичений та потужний звук. Подібний вигляд фісгармонії на пульт органа, в якому розміщені клавіатури та регістри. Відмінне, найперше, це тембр. Хоча не раз туристи, які  бували у нашій каплиці думали, що це звучить орган. Також  відмінними є будова,  джерело звуку, особливості виконання, репертуар та інше.

Відомо, що органний інструмент великий. Фісгармонія послуговувала інструментом для меси у сільських лютеранських приходах?

Так, орган великий і дуже дорогий інструмент.  А фісгармонію можуть переносити і двоє людей  і значно менше коштує. І тому з великим задоволенням використовували цей інструмент. Але не потрібно забувати, що існують і малі органи – позитиви та портативи. А на сьогодні є і електрооргани, які вже практично витіснили фісгармонію. Тому, рідко так можна зустріти фісгармонію у діючому стані.

Скажіть, у Луцькому приході  Христа Спасителя – це єдина фісгармонія? Дивлюсь на неї – інструмент дуже старий…

Так, єдина.  І справді інструмент старий. Виготовлений на німецькій музичній фабриці «Lindholm» у 1910 році. Ця фірма існує і сьогодні, але займається тільки реставрацією своїх колись зроблених інструментів.

Як Ви її опанували?

На мою думку, я ще не до кінця оволодів інструментом, оскільки багато треба ще працювати. Але вже і багато чого знаю, і багато мені допомогло те, що я граю на баяні та фортепіано. Бо  у дитинстві я ходив до музичної школи, де саме навчався гри на баяні. А по закінченні школи навчався в училищі культури і мистецтв, теж по класу баяну, але крім того я ще вивчав фортепіано, диригування та інші музині предмети. А  з фісгармонією я познайомився коли вже мав певну базу знань з  музичних  дисциплін та вміння грати на музичному інструменті, що дуже мені допомогло в опануванні фісгармонії. Зараз теж продовжую навчання після закінчення училища у Інституті Мистецтв СНУ ім. Лесі Українки, де вдосконалюю свої професійні вміння гри на баяні, фортепіано та не забуваю прийти до церкви і пограти на фісгармонії. Набагато простіше навчитись грати на другому музичному інструменті, коли вже володієш першим.

Пане Ігоре, відомо, що для багатьох інструментів пишуться свої твори. А як щодо фісгармонії. Переважна більшість з них для церкви?

Порівнюючи знову ж таки з органом, фісгармонія відносно молодий інструмент, який виник у кінці XVIII-го століття. Тобто репертуар фісгармонії налічує небагато творів як органний репертуар,в якому за чималу кількість століть було написано багато різних творів композиторами різних епох. Переважна кількість творів для фісгармонії – світська. В церкві використовувалась  і використовується  як заміна органу, і тому на фісгармонії теж дуже добре звучить і церковна музика.

Що важливо на Ваш погляд для духовної атмосфери під час літургії у церкві?

Напевне, вдало підібрані твори і їх точне виконання, або цікава імпровізація. Залежить і від інструменту – чим кращий, тим краще його звучання, що у свою чергу впливає, як Ви кажете, на духовну атмосферу.

Сьогодні в багатьох протестантських церквах існують гурти прославлення, стиль worship та gospel, які виконуються в сучасних жанрах та інструментах. Звісно, старолютеранська традиція дещо цурається, якщо не помилюсь, рок – мес і подібних явищ. Музичне служіння в церкві має бути традиційним, чи все ж «нога в ногу» з часом робить церкву «живою»?

Так, рок-меси та інше я особисто не визнаю, я люблю традиційну церковну музику. Музика, яка звучить у церкві має, найперше, прославляти Господа Ісуса Христа. Звичайно, можна і потрібно виконувати і сучасну музику, однак, яка відповідає канонам церкви і є приємною для людського вуха,  і яка може позитивно вплинути на людину.

Які традиційні лютеранські хорали надихають Вас на молитву та духовні роздуми?

Напевно надихають мене всі хорали, бо всі вони мелодійні, цікаві. Кожен хорал має свою історію, своє місце у літургії. Велика кількість з них написані у XVI –XVII ст. Ряд хоралів написані самим Мартіном Лютером, який, окрім доктора богослов’я,  був добрим музикантом. Звичайно лютеранські  хорали писались  пізніше і пишуться  сьогодні.

І на завершення, Ваші побажання нашим читачам.

Бажаю Божого Благословення, успіху у своїх заняттях, щоб слухали традиційну церковну музику, бо вона справжня та жива.

Розмовляв Євгеній Распопов

Яка твоя реакція?

Радість
0
Щастя
0
Любов
0
Не завдоволений
0
Тупо
0
Євген Распопов
Український релігієзнавець, автор та редактор наукового порталу Філософія і Релігієзнавство

    Интересно почитать:

    Также в категории:Інтерв'ю

    img-12 Інтерв'ю

    Інтерв’ю з Мехметом Ференджі головою Стамбульського фонду культури і науки на тему : Хто такий Саїд Нурсі і що таке «Рісале- і Нур» ?

    Шановні читачі порталу «Філософія і Релігієзнавство», пропоную вам прочитати інтерв’ю з головою Стамбульського фонду культури ...