Інтерв'ю, Історія релігій        01 Березня 2018        496         Прокоментуй!

Інтерв’ю із Олександром Михайлецем, відповідальним за зв’язки з громадськістю церкви Саєнтології у м. Києві на тему : Історія та сучасний стан церкви Саєнтології в Україні

 

Олег Кисельов: Олександре, розкажіть, коли Церква Саєнтології з’явилася в Україні? З чого все почалось?

Олександр Михайлець: Перша церква, що з’явилася в Україні, з’явилась у Харкові, в 1992 році. Тоді всі захоплювалися різними практиками, за допомогою яких можна було б підвищити свої здібності, поліпшити стан здоров’я або пізнати що-небудь невідоме. Діанетика, як частина Саєнтології, якраз задовольняла ці потреби. Вона була іноземна, а конкретно – американська, що давало їй додаткові переваги, вона була практична і вона допомагала вирішувати ті речі, які хвилюють людини – як справлятися з негативним досвідом минулого, бути більш щасливим, здоровим і т.п.

Прочитавши книгу Діанетика, кілька ентузіастів почали практикувати її у себе вдома, потім, після того, як було отримано дозвіл від Міжнародної Церкви Саєнтології, організували першу церкву в Харкові. До речі, інтерес до Діанетики був такий великий, що не вистачало місця. Люди сиділи в коридорах, кімнати були переповнені. Натовпи людей приходили на заходи, які проводила церква, щоб більше дізнатися про неї.

Що стосується Києва, то тут перша церква з’явилася в 2001 році. Зараз це найбільша церква в Україні. За результатами 2017 року церква відвідали понад 6 тисяч осіб.

О.К.: Наскільки динамічно Саєнтологія розвивається в Україні? Скільки зараз послідовників? Скільки громад?

О.М.: Зараз в Україні налічується 15 церков Саєнтології, з кількістю прихожан від 3 до 10 тисяч чоловік. За нашими даними, загальна кількість саєнтологів в Україні становить близько 50 тисяч.

Відразу скажу, що Саєнтологія це практична релігія і кожен саєнтолог повинен постійно або навчатися або отримувати одитинг (головна релігійна практика в Саєнтології, метою якої є отримання духовної свободи ), щоб вважати себе саєнтологом. Так само, кожен саєнтолог повинен застосовувати Саєнтологію до себе і до оточуючих. Тому, якщо людина не ходить до церкви, не вивчає її матеріали або не відвідує заходи, ми не можемо вважати його справжнім саєнтологом. Іншими словами, щоб бути саєнтологом, мало просто бути членом релігійної громади, потрібно рухатись в Саєнтології.

О.К.: Більше трьох років назад я робив матеріал про те, що Саєнтологію не хочуть реєструвати в Україні. Яка ситуація зараз?

О.М.: Церква Саєнтології потрапила в ситуацію, коли її молодий вік не дає їй стати на рівні з традиційними релігіями, існуючими сотні років. Це проблема пострадянського простору і деяких країн Європи. Сполучені Штати Америки теж пройшли подібний шлях і зараз всі церкви Саєнтології повністю звільнені від податків і визнані як релігійні організації.

В Україні теж ніхто не заперечує релігійну природу Саєнтології, але на рівні державних органів є певна ступінь безвідповідальності в ухваленні рішення про реєстрацію церкви. Комусь з чиновників обласних відділів релігій потрібно бути першим і зареєструвати першу релігійну громаду, але всі вони побоюються, що це викличе невдоволення у представників традиційних конфесій.

О.К.: Які перспективи, що громади саєнтологічної церкви будуть зареєстровані?

О.М.: Зараз ми тимчасово перестали звертатися за реєстрацією церков. Відсутність статусу зареєстрованої релігійної громади ніяк не заважає поширювати Саєнтологію. Вигравши всі суди ми зрозуміли, що зможемо отримати реєстрацію, якщо дійсно захочемо цього.

О.К.: Ви до цих пір судитесь із Київською державною міською адміністрацією щодо їх відмови вас реєструвати?

О.М.: Останній суд з Київською міською державною адміністрацією ми виграли в 2013 році і її дії були визнані незаконними, а відмова в реєстрації неправомірною. Але адміністрація проігнорувала рішення суду, так як суд зобов’язав її лише повторно розглянути наші документи, але не зобов’язав зареєструвати релігійну громаду. З тих пір ми не зверталися за реєстрацією.

О.К.: У Росії останні кілька років у церкви Саєнтології є проблеми. Двома словами, що там відбувається?

О.М.: Оскільки церква Саєнтології має американське коріння, в Росії її намагалися звинуватити в просуванні американських інтересів і навіть в шпигунстві. І це не дивлячись на те, що в Росії церква Саєнтології з’явилася ще в кінці 80-х років минулого століття, а в 1993 році відбулася презентація Діанетики в Кремлівському палаці.

Зараз ситуація стабілізувалася і церква продовжує працювати в звичайному режимі. Як правило, урядові рейди тільки збільшують інтерес людей до Саєнтології і статистики приходу нової публіки в ці періоди тільки ростуть.

О.К.: Наскільки я знаю, українські саєнтологи підпорядковуються офісу церкви у Москві. Росія вже три роки веде проти України гібридну війну, анексувала Крим… Чи відчуваєте ви якісь незручності у зв’язку із цим?

О.М.: Конфлікт між країнами не позначився на діяльності церков. Засновник Саєнтології Рон Хаббард проголосив свого часу, що Саєнтологія поза політикою і церква дотримується цього. Кожен з саєнтологів і в Україні, і в Росії може мати свою точку зору щодо ситуації, що склалася, але це не повинно шкодити спілкуванню між саентологам.

Те, що дійсно покращилося в Україні після 2014 року, так це зменшення практично до нуля кількості публікацій в Інтернеті про секти і культи, до яких намагалися віднести Саєнтологію. Як правило, всі ці публікації мали одне джерело і публікувалися так званими сектознавцями на сайтах, що мають безпосереднє відношення до Московської православної церкви. Українські православні сайти брали ці публікації і розміщували на місцевих українських ресурсах, поки не зрозуміли, що беруть участь в пропаганді чужої ідеології і придушенні нових релігійних рухів в своїй країні.

О.К.: Вже майже рік як існує Всеукраїнська Рада Релігійних Об’єднань. Чи не розглядаєте ви можливість увійти до цієї Ради?

О.М.: Ми дізналися про цю організацію зовсім недавно і з’ясували, що стати її членом не можемо, оскільки не є зареєстрованою релігійною громадою. Це ще один аргумент на користь визнання Саєнтології в якості релігії, так як без релігійного визнання права церкви реалізуються не повною мірою.

О.К.: Яке, на Вашу думку, ставлення українського суспільства до Саєнтології? Чи існує якесь неприйняття, ворожість чи існує якийсь позитивний інтерес до вашої релігії? У теплі дні року саєнтологи іноді входять на вулиці, щоб перевірити емоційний стан людей за допомогою є-метру і таким чином зацікавити перехожих Саєнтологією. Як прості люди реагують на це?

О.М.: Суспільство, як і раніше не багато знає про Саєнтологію. Ми проводили опитування і з’ясували, що 60% опитаних взагалі нічого не чули про неї. Сподіваюся, ситуацію змінить телевізійний канал, який починає свою роботу в березні 2018 року, спочатку він буде транслюватися тільки в США, потім в Європі, а в подальшому прийде і в Україну. Для його запуску була куплена ціла кіностудія в Голівуді.

Ставлення людей до Саєнтології останні роки стало більш лояльним. Кожен день вони бачать наші книги на вулицях Києва чи рекламу в метро і сприймають нас, як частину свого оточення. Влітку в Києві ми проводимо так званий тест на стрес і робимо це за допомогою спеціального приладу Є-метру, який реагує на думку і показує з чим у людини є труднощі в житті. До речі такий спосіб знайомства з Саєнтологією ви зустрінете в багатьох столицях світу, Нью-Йорку, Парижі, Лондоні і він подобається людям. В Саєнтології релігійна практика відрізняється від практики традиційних релігій, і ми намагаємося це наочно продемонструвати.

м. Київ, 22 лютого 2018 року

Розмовляв Олег Кисельов

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Пошук
Дмитрук Игорь о появлении и трансформации мистицизма

Рубрики
Ми у Facebook