hao
Хао Хао – сучасна в’єтнамська синкретична релігія буддійського напрямку.

Сучасні науковці вважають, що Хао Хао це –  самостійна синкретична неорелігія, яка виникла на основі буддійської секти Тхьен дя Хой, по іншому цю секту називають «Спільнота неба». Відомо, що Хуїнь Фу Шо є засновником релігії Хао Хао. Він був адептом  Спільноти неба, але 1939 році, як вірять послідовники Хао Хао, їхній учитель отримав абсолютне просвітлення Будди та став його живим втіленням. Після чого він вирішив покинути секту Тхьен дя Хой та  заснувати філософсько – релігійну школу Хао Хао.

Через рік Хуїнь Фу Шо вирішує поєднати у своїй школі, первісні в’єтнамські культи та конфуціанську традицію, таким чином у цей період і виникає самостійність Хао Хао, як окремої релігійної течії. Уже в 1942 році кількість послідовників Хао Хао нараховувала декілька тисяч в’єтнамців, які вірили у просвітлення Хуїнь Фу Шо.

У квітні 1947 року в’єтнамські військові вбивають Хуїнь Фу Шо .

Незважаючи на смерть засновника Хуїнь Фу Шо, Хао Хао не зникає і не вимирає, а навпаки розпочинає ще більше поширюватися серед в’єтнамського населення. Послідовники Хао Хао зробили із Хуїнь Фу Шо справжнього мученика, ідея його мучеництва за віру зіграла на руку для поширення Хао Хао по всьому В’єтнаму .

У 1960 році послідовники Хао Хао розпочали активну військову кампанію проти комуністичного в’єтнамського режиму, до дій Хао Хао приєдналася велика кількість в’єтнамської інтелігенції, яка була противником  комунізму у В’єтнамі. Також до загонів Хао Хао приєдналися члени іншої не менш відомої в’єтнамської синкретичної релігії Као Дай. Незважаючи на об’єднання армії двох в’єтнамських неорелігій комуністичні війська зуміли втримати владу у В’єтнамі та знищити загони Хао Хао та Каодай після чого послідовники цих релігії припинили створювати військові загони  та  боротися військовими методами проти комуністів.

Хао Хао навчає людину особистого просвітлення та життя по принципам Будди Шак’ямуні. Адепти цієї релігії вважають, що людина повинна бути завжди веселою та любити життя, а головне бути простою для інших людей, адже саме любов до себе і до суспільства є істиною, яку навчав Будда Шак’ямуні, і саме через дотримання цих чеснот людина може отримати особисте просвітлення та звільнися від кола перероджень .

Послідовники релігії Хао Хао повністю відмовляються від алкоголю, куріння, азартних ігор, дошлюбних стосунків, також їм заборонено плакати на поминках, адже вони вважають, що плач за людиною псує покійнику карму і він може переродитися у нищу істоту. Також Хао Хао дотримуються принципу “трьох дарів” тобто Будди, Дхарми, Сангхи.

Окрім дотримання принципу “трьох дарів” Хао Хао дотримуються шанобливого ставлення до культу предків та проявляють любов до батьківщини. Хао Хао вважають, що дотримання принципу “трьох дарів” та виконання всіх суспільних принципів можуть як найвище привести людину до просвітлення, що у розумінні послідовників цієї релігії є Спасіння від переродження.

На сьогодні точно не відома кількість послідовників Хао Хао, але точно відомо, що ця в’єтнамська релігія на даний момент активно розвивається на Півдні В’єтнаму.

Ігор Дмитрук