Деметрій Фалерський – яскравий представник перапатетичної філософії, суспільно-політичний діяч.
Народився 350 року до нашої ери у демі Фалері. Походив із незнатної родини. Батька звали Фанострат. Знання здобував в Лікеї при філософі Феофрасту, винятком може слугувати і філософ Арістотель, якого любив слухати. Другом по навчанні став Менандр – майбутній комік.
Неабияке враження на Деметрія виявили два оратори – Демосфен та Дінарх, з якими познайомився ближче. Деметрій розпочинає активну політичну роботу. Він тримав нейтральну позицію у вирішенні державно-політичних питань. Протидія іншій владі промакедонської групи, в число котрої входив Деметрій і Фокіон сприймалася як підрив. Їм ледве вдалося уникнути смертної кари. Фалерський тікає в Піррею, підконтрольну македонському полководцю Касандру.
Виступаючи в ролі дипломата примиряє афінян з Касандром. З 317 року до нашої ери – стає опікуном над містом Афіни. Займається збереженням полісних інститутів, за нього проводяться народні зібрання, вибори, приймаються важливі закони. На думку деяких дослідників Деметрій володів авторитарним характером, властивим тільки тирану. Позитиви Деметрія були у збільшенні місцевих доходів, за що як підтверджує Діоген Лаертський вдячними громадянами міста було поставлено триста шістдесят постаментів.
За влади Деметрія здійснювалися театральні змагання, патронатство над філософами – періпатетиками. З 314 року до нашої ери – отримує військовий наказ від Касандра по призупиненню Антігона. Проте в цій операції зазнав невдачі, флот було розгромлено Антігоном.
Деметрій був змушений заключити мирний договір на прохання афінян, відправивши на перемовини з Антігоном послів. З 307 року до нашої ери – Еллада зазнає ворожого вторгнення зі сторони Антігона та Деметрія Поліоркета. На превелике здивування воїни флотилії цього полководця відмовилися битися з пірейцями, продемонструвавши мирний жест, склали щити під ноги. Переможець Поліоркет вислухавши Деметрія входить в становище і допомагає йому дістатися Фів. У 297 році до нашої ери помирає полководець Касандр, Деметрій потрапляє до Єгипту.
При імператорі Птолемеї І Сотеру призначений царським радником. Дотримувався виконання державного закону. Не факт, що Деметрій зумів переконати Птолемея у створенні Олександрійської школи як прототипу Лікея. Так елліністичний світ отримав найвеличніший Мусейон з додатковою бібліотекою. Проявив ініціативу грецького перекладу Священного Писання з івриту – Септуагінти.
Коли відбулася дискусія успадкування династії, Деметрій як наставник підтримав сина Птолемея Керавна, вважаючи за необхідне очолення престолу саме ним. В тім цар Птолемей зробив помилку, інтронізувавши іншого сина. У 283 році відчувши всю силу влади у своїх руках інший спадкоємець трону наказав ув’язнити Деметрія. Тут у Верхньому Єгипті під час сну від укусу змії Деметрій помирає.
Державного політичного діяча Деметрія Фалерського поховали у Єгипті.
Пегас