Варуна зображується як людина з білою шкірою і золотими обладунки, в руках бог тримає аркан зроблений зі зміїної шкіри.
Легенди кажуть, що дружиною Варуни була Верунь, вона була уособленням алкогольних напоїв. Разом пара народила двох мудрих синів — Агастья і Васиштха.
Могутній Варуна був правителем неба. Бог мав можливість зв’язуватися з космічними силами, а також керувати ними. Варуна контролював води світових океанів і небесних і підземних вод (дощі, колодязі, потоки). Варуна прокладав шляхи водним потокам, наповнював моря і річки водою; стежив за людьми — захищав і карав. Бог був проти несправедливості, злого початку, хвороб, смертей, магії. Праведним людям Варуна дарував довге і безтурботне життя і навіть безсмертя.
Також на Варуні лежала відповідальний обов’язок слідкувати за рухом сонця, своєчасною зміною ночі і дня, що б Земля не втратила форму. Ще Бог встигав слідкувати за польотом всіх птахів і людських думок. Але не варто забувати про те, що Варуна був ще богом правопорядку, тому він карав грішників, посилав на них водянку. Тому, свого часу люди поклонялися Варуні з особливим трепетом і побоюванням. Згодом, саме через це бог Варуна втратила свою популярність. Ще однією версією занепаду культу Варуни був епізод з Врітрою. Останній викрав води в річках і океанах, але Індра мужньо боровся з нечистим і повернув украдене.
У період коли на вершину індійського релігійного панетону богів піднялися такі боги як Вішну і Шива, Варуна остаточно втратив провідне становище і був витіснений величним воїном Індрою.
Іван Гудзенко