Крішна має багато різних імен, які відображають його особисті і духовні якості:
- Крішна — перекладається як чорний або темно-синій, в живописі Бога зображають зі шкірою темно-синього кольору (порівняння хмар і Крішни природно для індуїзму);
- Говінда — простий пастух корів;
Ім’я Бога в першу чергу означає близькість і до простих земних смертним і до високого духовного. Різні традиції по-різному тлумачать ім’я: єдність знання і блаженства; можливість зруйнувати всі смертні гріхи; вселюблячий і усепрощаючий Бог.
Самим раннім і основним свідченням про життя і діяльність Крішни є стародавній індійський епос Махабхарата. Батьками Крішни були цар Васудева і принцеса Девакі. Царську сім’ю переслідував і пізніше кинув за ґрати брат матері цар Камса, який був упевнений в пророцтві (в якому говорилося, що восьмий син Девакі вб’є його). Під впливом негативного передбачення рідний брат убив шістьох дітей сестри. Після сьомого мнимого викидня у принцеси Девакі народився чарівний малюк, якого назвали Крішна. Для того щоб убезпечити власну дитину Девакі в таємниці віддала дитя на виховання простим селянам Яшода і Нанді.
Також дивним чином врятувалися ще двоє діток принцеси:
- Баларама — сьома дитина врятувався тим, що перенісся з утроби матері в черево Рохіні (перша дружина батька);
- Субхадра — красива дівчинка, яка народилася самою останньою після братів.
Крішна-джанма-бхумі — одне з головних паломницьких місць індусів, місце народження Крішни.
Безліч найпопулярніших історій пов’язано з дитинством і юністю Крішни. Це і численні битви Крішни і його брата Баларами з демонами, надісланими царя Камси. Захоплюючі перекази про горе Говардхану, ігри з коханою Радгою і іншими пастушками — все це описано в поемі «Гіта-Говінда» відомого індійського поета Джаядева.
Коли Крішна підріс, він перетворився на мудрого і безстрашного воїна, який повернувшись до палацу вбив жорстокого дядька, царя Камсу. Коли справедливість восторжествувала, династія Яду відновилася на престолі, а сам Крішна став найголовнішим принцом. Старовинні перекази стверджують, що у Крішни було 16 100 дружин, з яких лише 8 було найулюбленіших. Справа в тому, що всі 16 тисяч дівчат перебували в полоні у жорстокого царя Наракасура, якого вбив Крішна. Звичаї тих часів говорили, що дівчата, які побували в полоні не мали права вийти заміж. Але не дивлячись на це, Крішна взяв всіх їх в дружини і зробив принцесами.
Одну з найважливіших ролей зіграв Крішна у великій битві на Курукшетре. Саме за допомогою його порад, пандави зуміли позбутися від військового наставника Дрони, вбити хитрістю непереможного воїна Карну (причиною смерті послужив заборонений удар нижче пояса).
Після легендарної битви Крішна жив протягом 36 років в Двараці. Після одного з численних святкувань династія Ядавів посварилася і розв’язалася кровопролитна битва. Після цих подій Крішна відправився в ліс медитувати і там його підстрелив мисливець Джара (перекладається як старість).
Цікавою версією смерті Крішни по «Махабхараті» є прокляття розгніваної матері Кауравів. Гандхарі прокляла царя за те, що той не зумів запобігти війні і не допустити кровопролиття. Крішна дізнавшись про це, посміхнувся і сказав, що його обов’язком було не запобігання військових дій, а підтримка праведного боку.
Крішна вчить полюбити одного єдиного Бога, який знаходиться в серці кожного. Протягом всього свого життя духовний вчитель не мав не краплі страху, тому що мав істинні знання. Він вчить, а також дає сили всім зрозуміти і віддано служити Богу. Адже в вірі і полягає вся світова істина.
Іван Гудзенко