Архіт Тарентський  – давньогрецький філософ, математик, астроном, один із найяскравіших представників піфагорійської школи.

Архіт народився  у  грецькому місті Тарент у 428 році. до .н .е. Він  походив із знатної грецької родини. З раннього дитинства вивчав філософію, музику, математику, цікавився піфагорійською  філософією. Протягом свого життя був соратником та другом Платона.

У дорослому віці, Архіт розпочинає займатися політичною діяльністю.  Його неодноразово обирали на посаду головного стратега. Архіт  прославився, як хороший полководець, декілька раз він очолював військові походи проти латинських племен та повертався переможцем. Перемоги над латинськими племенами  дозволило Архіту  заробити хороший авторитет серед грецької еліти.

Незважаючи на дружбу з Платоном, Архіт не поділяв його філософських поглядів, а займавс та писав   твори з піфагорійської філософії. Архіт повністю приймав вчення Піфагора про першооснову числа. На думку Архіта світ був створений безкінечним рухом всесвіту.

Архіт заснував славнозвісний квадріріум. Квадріріум це – чотири матеріалістичні науки, а саме: Геометрія, Механіка, Гармоніка та Космологія. Саме завдяки Архітовому квадріріуму середньовічний Боецій впровадив, ці чотири науки у схоластичних школах.

Архіт також відіграв важливу роль у формуванні Механіки, як самостійної науки. Він додав  до механіки, математичні закони, які остаточно визначили предмет та об’єкт механіки.

За своє життя Архіт продовжував  піфагорейcьке вчення, створив декілька математичних законів, розвинув та виділив механіку, як самостійну науку та заснував квадріріум.

Архіт помирає у  347 році до. н .е. в місті Тарент

Ігор Дмитрук