У індуїзмі кожен місяць розділений на «світлу» і «темну» частину . Під час свят люди роблять різні дії: тримають піст, здійснюють жертвопринесення, читають мантри, співають і танцюють.
Свято Наваратрі присвячений богині праматері Деві, він припадає на вересень — жовтень і триває 9 днів. У цей час багато індусів тримають піст, вживаючи лише молочну продукцію і фрукти.
Махашіваратрі — це означає: «велика ніч Шиви». Ніч Шиви настає в повний місяць, але велика головна ніч припадає на лютий — березень. Протягом доби віруючі тримають піст, поклоняються Шиві і його сім’ї: дружині Парваті і синові Ганешу, всю ніч приносять дари.
Підношення включають молоко і воду, зернові та квіти.
Сарасваті Пуджа — свято присвячений богині Сарасваті, що протегує науці і мистецтву, пов’язаний він також з початком весни. Віруючі співають і танцюють, надягають одяг жовтого кольору як символ тепла.
Дівалі святкується в жовтні — листопаді, присвячується богині Лакшмі, що приносить багатство і процвітання. В її честь проводиться пуджа, для входження її в будинок у вікнах запалюють ліхтарі, а перед входом малюють барвисті картинки. Триває він від трьох до п’яти днів, і в ці дні людям прощають борги. В цей час святкують також повернення бога Рами.
Різдво Рами — свято народження Рами. За 8 днів до свята люди тримають піст і читають «Рамаяну». У день свята в храмах розміщують зображення колиски з немовлям Рамою, віруючі приходять з дарами, звучать уривки з «Рамаяни».
Холі — свято врожаю в день повного місяця пхалгун. У цей день згадують Крішну і загибель злої Пестили, яка хотіла вбити свого родича за прихильність Крішни. Це дуже веселе свято, супроводжуюче жартами, на вогнищах спалюють опудало Пестили.
Ятра — ратха проходить в різний час в кожному храмі. У цей день Мурті «виїжджає» з храму в спеціальній возі — Ратха.
Протягом місяця (січень — лютий) в Індії святкують злиття Гангу і Ямуни. Кожні 12 років в мільйони паломників приходять до гирла річки, щоб здійснити омовіння.
Макара — Санкранті — свято бога Сонця, віруючі звершують омовіння і підносять воду Богу.
Іван Гудзенко