У багатьох релігіях рано чи пізно виникає течія, яка прагне до оновлення основного релігійного вчення і його перегляду відповідно до вимог сучасності. У християнстві  в якості такої течії широко відомий протестантизм, а в національній єврейській релігії подібну роль зіграв реформістський іудаїзм.

Рух за реформи в іудаїзмі вперше виник серед єврейської громади в Німеччині на початку 19 століття. Першим нововведенням, яке було привнесено в іудейське релігійне життя, стало використання німецької мови на богослужіннях. Як відомо, в ортодоксальному іудаїзмі іврит вважається священною мовою, і використовувати для молитов інші мови строго заборонено. Крім перекладу молитов, на богослужіннях став використовуватися орган, який грає велику роль в європейській релігійній культурі.

Реформістський іудаїзм (юдаїзм)

В основному прихильниками реформ в ті далекі роки були прості миряни, проте історії відомо і про деяких  рабинів, які підтримали нові погляди. Найбільш відомим і радикальним з них вважається Самуїл Голдхейм, який стверджував, що іудаїзм може бути доступний будь-якій людині, незалежно від її національності. Ще одна нова для свого часу ідея Голдхейма – перенесення свята Шабат з суботи на неділю. Варто відзначити, що суботній день є в єврейській традиції сьомим днем, що не збігається з європейськими звичаями.

Реформістський іудаїзм став стрімко поширюватися по всій Європі  і поступово проник в Америку, де також знайшов багато послідовників з числа мирян і рабинів. В кінці 19 століття в Піттсбурзі відбулося історичне зібрання рабинів, що підтримують реформи. В результаті цього засідання було затверджена так звана «Піттсбурзька платформа».

Основна ідея цього документу полягала у визнанні того, що в строгому і послідовному виконанні всіх ритуалів більше немає духовного сенсу, оскільки сучасний світ значно відрізняється від тих давніх часів, коли ці ритуали зародилися. Крім того, текст «платформи» стверджує, що всі нації рівні перед Богом і євреї в цьому сенсі не є в чому-небудь особливими.

Пізніше ідеї реформ в іудаїзмі стали сходити нанівець і знову стали набирати популярність традиційні ортодоксальні ідеї. Незважаючи на це, реформістський іудаїзм існує донині, і при цьому є дуже масштабним релігійним явищем. Понад мільярд людей у ​​всьому світі вважають себе послідовниками цієї течії.

В даний час помітну роль в реформістському іудаїзмі займає активна робота по розширенню жіночих прав. Наприклад, в ортодоксальному іудаїзмі існує «бар-міцва» обряд повноліття для хлопчиків, яким виповнилося тринадцять років.

Це означає, що юнак, починаючи з цього моменту, вважається дорослим, і може виконувати всі необхідні релігійні правила і приписи. «Бар-міцва» в перекладі на російську означає «син заповіді», і подібної ініціації для дівчаток в ортодоксальному іудаїзмі немає. Однак вона існує в реформістському русі і називається «бат-міцва», тобто «дочка заповіді». У «бат-Міцва» беруть участь дівчатка, які досягли дванадцяти років.

Єдине обмеження, яке залишилося у жінки в реформістському іудаїзмі – це неможливість бути коеном, або священиком, оскільки вважається, що право священства передається виключно по чоловічій лінії. Незважаючи на це, будь-яка жінка може читати Тору, а також бути хазаном (головним співаком) і рабином (учителем) в реформістській синагозі.

Сучасні іудеї, що дотримуються реформістського напряму, переглядають список тих справ, які заборонено здійснювати в суботу. Основна мета такого перегляду – зробити так, щоб заборони не суперечили сучасному розпорядку життя.

Іван Гудзенко