Ігуаньдао – найбільший і популярний новий релігійний рух в Китаї. Він був заснований в 30-х роках 20 століття, хоча вже в 19 столітті закладалися передумови створення і основа вчення.

Засновником вважається міфологічний персонаж Фу Сі, але сучасний вигляд склався при Чжан Тяньжань. Саме завдяки йому цей рух зараз отримав таку популярність. Послідовники цього руху стали вже на початку 40-х років прибувати в Тайвань – провінцію Китаю, Батьківщину Ігуаньдао і головний центр навчання.

Ігуаньдао

Саме по собі воно поєднує моменти буддизму, конфуціанства, даосизму християнства та ісламу. Перші три течії споконвічно східні, тому вони займають чільне місце. За основу бере їх вчення. Витоки вчення відносяться до доісторичних часів Паньгу. Це час створення світу, коли були розділені Небо і Земля. Першим патріархом традиційно вважається Фу Сі. Ця фігура виступає як предок людського роду в китайських міфах.

У 70-х роках попереднього століття тривало активне будівництво храмів даного напрямку. Зараз кількість послідовників Ігуаньдао зростає, але точних цифр немає. Відомо тільки, що на період 90-х років обряд посвячення в Тайвані пройшли майже 5 млн. чоловік.

Ольга Степаненко