Цінність книг в становленні соціуму не можливо переоцінити, вони стали тим містком через який мислителі, винахідники і просто любителі прекрасного черпали натхнення та знання древніх. У такий спосіб, стало можливим об’єднати зусилля багатьох талановитих людей, які жили в різні історичні епохи в одне ціле і отримати квінтесенцію. Без перебільшень, на тендітних сторінках, помістились могутні тарани прогресу, як в матеріальній так і духовній сфері.

Чим цінна художня література

Книги є тією основоположною сходинкою на шляху становлення людини, якою можна знехтувати, але часто це зіграє проти самої людини. Так і я, відчуваючи внутрішню тягу до розширення свого світогляду і самоосвіти, намагавсь привити собі любов до літератури. Зробити це було не легко, адже в дитинстві мене цікавили зовсім інші речі, а читання уявлялось як щось нудне і не гідне моєї уваги. В підлітковому віці, я міг одну книгу читати по пів – року і в підсумку все одно покинути її на пів – шляху. Бувало прочитаю кілька десятків сторінок, зроблю паузу в два – три місяці, а потім сиджу згадую “а про що ж ця книга?”, “чому саме така дія і що їй передувало?”, ” хто такий цей персонаж?”. Доводилось гортати сторінки назад, і відчувати себе загубленим в незнайомій місцевості. Але повільно й впевнено, я сходився з книгами, вони ставали моїми друзями і легко захоплювали своїм сюжетом.

На сьогоднішній день намагаюсь, досі, осмислювати місце літератури в своєму житті і ту роль яку вона відіграє. Відправною точкою в цьому питанні мені часто згадується подія шкільних років.

Одного буденного дня, я йшов з однокласником до зупинки після уроків, розмовляючи на різні теми. І ось мій товариш між іншим спитав: “Навіщо ти читаєш художню літературу? З неї ж мало сенсу, і вона мало чим допоможе в матеріальному житті”. На той час, я ці слова пропустив повз вуха, відсторонено відповівши: “Просто подобається”, “Допоможе збагатити мовний запас” і подібне. Але на протязі довгого часу, це, здавалось, незначне питання добре закарбувалось в моїй пам’яті, і з періодичною впертістю виринало із загальної течії думок. Щось в мені, залишилось незадоволеним такою відповіддю і заставляло зануритись глибше.

Без сумніву, художня література володіє багатьма плюсами: від розвитку мисленнєвого процесу і до пізнання культури, безпосередньо через його носія. Але, якщо копнути глибше, то відкривається одна суттєва її властивість, а саме змога пережити досвід інших людей. Адже досвід є, грубо кажучи, тією валютою завдяки якій людина купує собі мудрість. Завдяки осмисленим і прожитим подіям, вона більш усвідомлено діє і має змогу якісно реалізовувати себе. Життя окремої людини є лише однією граню великого діаманту, життя як такого, універсального. І людина засліплена своєю тонкою граню, не в змозі сприймати світло інших, більш віддалених сторін. Простіше кажучи, вона не в змозі осягнути буття сусіда, а що казати про буття тварини, рослини, дерева і на цьому перелік не обмежується. Що казати про світло всього діаманту.

Тому, важливо для кожного намагатись побачити світ з різних кутів зору, і знайти той серединний шлях, над яким розгорнеться куполом гармонія і цілісність. Книги є одним із допоміжних інструментів в досягненні цієї мети. Вони  дають змогу ознайомитись із внутрішніми переживаннями та життєвими уроками інших людей. Вони вбирають весь досвід і погляди їх автора, його особисте чуття світу. Через персонажів розкриваються трагедії і перемоги реальних людей. Читач має змогу поглянути на світ іншими очима і пережити чиюсь біль, щастя, занепад та перемоги.

Нехай книги це одна із сходинок в “читанні” світу, але в неї впевнено може впертись нога того хто йде шляхом пізнання. З часом потрібно прагнути читати безпосередньо людей, заглиблюватись в суть подій і явищ. Взагалі, не спиняти погляд на зовнішніх рамках, а легко битись в унісон із самим серцем буття.

Назар Сильчук