Джон  Лілі  народився  1554  року  в  англійському  місті  Кентербері  в родині  граматиста.  Вступив  навчатися  до Оксфордського університету. У 1573 році  отримав  ступінь  бакалавра, а  в 1575  –   стає  магістром.  По закінченні відомого в західноєвропейському  суспільстві  вищого  освітнього  закладу, відправляється  в Лондон для подальшого  продовження  своєї  кар’єри.

Джон  розпочинає  свою  творчу  діяльність  як письменник.  Світову славу  здобув  через написаний  у 1578  році  роман «Евфуес: або Анатомія Розуму»,  а  його  продовження  в 1580  –   «Евфуес і Його Англія».  Найбільшої  популярності  цей  роман  набув  при  королеві Єлизаветі та аристократичному середовищі.  В написані  роману  автор  застосовує   високопарний  стиль, в якому  прослідковуються  гра  слів,  альтерація  із  засобами  мови  та  літературними  прийомами, такими наприклад як порівняння, епітети, метафора.

Мова  написання  роману  стала  еталоном  для тогочасного  аристократичного суспільства,  втім з пуританський зміст  вважався неприйнятним  для нього.  Твір є  своєрідним  протестом проти  аристократичної  молодіжної етики,  різних поїздок  в «розбещену Італію»  з метою закінчення освіти.

Авторству Джона Лілі приписують комедії:  «Кампапса», «Сафо та Фаон», «Галатея», «Ендіміон»,  «Мідас», «Жінка на Місяці», «Матінка Бомбі.  Він  складає наступні  п’єси: «Олександр Великий та Кампаспа»,  а також  «Ендіміон» (відносяться до перехідного періоду  англійської драми,  які змогли еволюціонувати  з інтерлюдій Хейвуда до драм  Вільяма  Шекспіра та Джонсона).  Ним  вперше  використано ведення  прозаїчного діалогу,  який наближає  до драми в житті.

В  творчості  Лілі  зустрічається  така  тенденція.  коли драмі  надається  внутрішня  єдність  узгодженості   з усіма її частинами  та  еволюції  центрального характеру.  Застосовує  в драмі  досвід прийому   паралельної  дії, переважно  комічної,  де  іншоступеневі  персонажі  змагаються  в гостроті  розуму.   Даний  прийом  в подальшому  перейняв  Шекспір.  Поступово втрачається  і сама  популярність Джона Лілі,  на  світову  арену  виходять  видатні  творчі  персони, зокрема  такі  як Томас Кід, Крістофер Марло та Вільям  Шекспір.  Лілі  потрапив  у боргову яму,  звернення  до королеви Єлизавети немало жодної  відповіді.

Перебуваючи  в стані убогості,  залишившись без матеріальної підтримки 27 листопада  1606 року у  помирає  Джон Лілі. Поховання  відбулося  у Свято-Варфоломіївській  церкві міста Лондон.

Антип Береза