Міллер народився 15 лютого 1782 року в американському містечку Пітсфілд, що розташовувалося у штаті Масачусетс. Із шістнадцяти дітей, що виховувалися в родині він був старшим. Закінчив декілька класів загальноосвітньої школи, мав хист до читання. Виховувався переважно у духовні атмосфері побожності, хоча пішов іншим шляхом, про який ніхто навіть і не здогадувався.
Він перетворився на скептика і дуже часто висміював віру та благочестиві манери своїх рідних. У 22 роки одружився і поселився в штаті Вермонт – у місті Полтні. Коли досяг 30 років, то відразу ж розпочав роботу над вивченням Біблії, користувався симфонією Крюденса. Приходить до того висновку, що у біблійному посланні головний акцент зміщується на ідеї кінця світу.
Під цим «кінцем світу» він розумів друге пришестя Ісуса Христа на землю. У нього складається переконання, що дослівне тлумачення ключових віршів з Біблії допоможе з’ясувати або навіть вказати людям дату повернення Христа. Він розпочав свою роботу, уважно розглядаючи сторінки пророчих книг Даниїла – зі Старого Завіту та Одкровення Івана Богослова – з Нового. Але Мілеру було не достатньо, щоб переконатись у тому, що його покоління живе в останні часи. Детально досліджуючи Бібію, Мілер стверджував, що нібито знайшов свідчення, які вказують на час «Другого пришестя Христа».
Такі висновки він обґрунтовував спираючись на дослідження книги пророка Даниїла.
Він вважав, що християни готові прийняти його висновки, але його з інтересом слухало декілька людей. У 1833 році Мілер був обраний місцевим пресвітером баптистської церкви в американському містечку Хемптон. Він займається проповідницькою діяльністю з 1833 по 1835 роки.
У 1839 році зустрічається з впливовим пастором церкви у м. Бостон «Чардонстріт Чапел» — Джошуа Хаймсом. Хаймс був дуже талановитим публіцистом. У цьому ж році опубліковує і видає праці В. Мілера. Стає співорганізатором та проповідником нового релігійного руху початку ХІХ століття.
Хаймс починає друкувати проповіді Мілера у бостонській газеті: «Знамення часу», нью – йорській «Опівнічний крик». Ці видавництва протягом двох років виходили у місті Рочестер та Цинцінат, а також і в інших містах. Брошури, буклети та книги розсилали у всі кінці світу. Мюлер робив підрахунки, була вказана ним дата другого пришестя Христа на землю – 1844 – й рік.
Звістка про це облетіла усіх адвентистів та увійшла в історію так званого руху адвентистів «Опівнічний крик». Хоч вказаний час настав у жовтні 1844 року, але другого пришестя не відбулося. Почалося «Велике розчарування». Частина адвентистів відійшла від руху, а інша – шукала помилки у розрахунках Мілера.
Мілер зрозубив доктринальну помилку в неправильному тлумаченні Біблії. Після так званого «Великого розчарування» Мілер та його послідовники вже не намагалися називати точний термін другого пришестя Ісуса Христа.
Мілер помирає у віці 67 років 20 жовтня 1849 року.
Стркалюк Богдан, магістр релігієзнавства