Войтила був перебував у прекрасній фізичній формі, йому тоді було 58 років. Він зумів зарекомендувати себе як главу РКЦ. Коли Войтилу було обрано папою, то у той час РКЦ знаходилась у дуже важкому становищі. Проте невдовзі, починаючи з ХХ століття почалися відбуватись зміни у суспільному, політичному, економічному та технологічному рівні. Передусім вони торкнулися і самої церкви.
Папа Іоанн ХХІІІ намагався на ІІ Ватиканському Соборі здійснити осучаснення церкви, проте цей процес був надто складним та просувався дуже повільно.
На початку з 60 – 70 – х років з’являється низка нових тенденцій: використання та зловживання ЗМІ, матеріалізм та споживацтво, сексуальна революція, рухи проти приросту населення, проникнення комунізму у політичні та суспільні структури, утвердження секуляризму як панівної ідеології світу.
Будучи Архієпископом Кракова, Іоанн Павло ІІ переконується на власному досвіді у складності втілити у життя постанови ІІ Ватиканського Собору.але його понтифікат так просто не здався. Понтифікат був позначений такими визначальними рисами: було опубліковано велику кількість праць, здійснено чимало подорожей, протягом яких Святійший Отець Іоанн пастирським візитом відвідав усі країни, де є тільки католики.
2.Творчість папи Іоанна Павла ІІ
Іоанн Павло ІІ спільно з курією написав багато праць, які за своєю кількість дорівнюють працям великих богословів таких як Св. Тома Аквінський. Видав 14 енциклік. До найвідоміших з них належать такі енцикліки:
Redemptorhominis (1979), Dives inmisericordia (1980), Laborem exercens(1981), Slavorum apostoli (1985), Dominum etvivificantem (1986),Sollicitudoreisocialis (1987).
3. Відносини РКЦ до інших церков
Папа був добре підготовлений до живого діалогу з ієрархами інших Церков. Налагоджував дипломатичні, контакти, постійно звертався у посланнях, писав Апостольські листи, демонстрував дружні жести. Все це сприяло утворенню нової довіри та тісним контактам, про які не знали вже століттями.
Папа Іоанн зустрівся з Константинопольським патріархом у 1987 році. А у 1988 році делегація Ватикану змогла відвідати Москву та прийняти безпосередню участь у святкуванні Тисячоліття Хрещення Київської Русі. Через півтора року Ватикан відвідав Католікос Вірменії Гарегін, який прибув до риму для підписання спільної заяви.
Після таких зустрічей, як з’ясувалось вже не існує доктрини, яка б розділяла Схід та Захід. Чимало зусиль приклав понтифік для покращення відносин з Протестантськими церквами. Лютерани відразу ж прибули до Риму. У 1981 році Архієпископ Кентербері з Англіканської церкви Роберт Рунсі здійснив візит до Папи Іоанна Павла ІІ.у 1989 році було підписано спільну заяву Англіканської церкви з РКЦ.
Наступник Роберта Рунсі Джордж Кері обрав такий самий шлях підписавши вже другу спільну заяву.
У квітні 1985 році папою Римським було налагоджено зв’язки з нехристиянськими релігіями. Папа відвідав єврейську громаду у Римі, і він став першим, хто мав можливість помолитися у єврейській синагозі.
4. Спокута РКЦ перед усім світом
Іоанн Павло став першим понтифіком РКЦ,який приніс вибачення перед усім світом за ті гріхи, які чинила Католицька церква та свята інквізиція. Він вибачався 100 разів. По – перше папа вибачився перед італійцями за неправильне володіння їхньою мовою, потім перед китайцями – за допущені помилки католицького колоніалізму , а також перед індіанцями та африканцями, перед юдеями за антисемітські настрої Церкви.
У Києві відразу ж по приїзді в аеропорт визнав провину за «помилки, довершені католицькою церквою у далекому і недавньому минулому».[4]
У 1992р. – папа приносив своє вибачення перед покійним видатним науковцем Галілео Галілеєм, оголосивши, що рішення інквізиції було помилковим, тим самим реабілітував його, повернувши йому право стати законним сином Церкви. Поряд з видатним науковцем папою були реабілітовані Джордано Бруно, Саванарола, Ян Гус та Мартін Лютер.
Розкаювався, звертаючись до жінок у співучасті Католицької церкви та їх пригніченні, приносив вибачення за несправедливість та дискримінацію в оплаті праці, а також у кар’єрі, і в усьому тому. Що торкається демократичних прав та обов’язків громадян.
У 1995 р. – від імені Католицької церкви попросив вибачення за зло, яке було зроблене братам із інших конфесій. Відразу ж по приїзді до Київського аеропорту визнав помилки, які були зроблені Католицькою церквою у далекому та недавньому минулому.
У червні 2001 р. – Іоанн Павло ІІ здійснює офіційний візит в Україну, відвідує Київ та Львів, у яких відправляє месу.
За чей час понтифікздійснив 250 поїздок, 104 – за кордон, подолавши шлях, який є більшим втричі і перевищує відстань від Землі до Місяця. Відвідав 1022 міста по усіх континентах та провів за межами Ватикану 822 доби.
Папою був встановлений рекорд , що був пов’язаний з кількістю віруючих та паломників, до яких він сам звертався за роки свого понтифікату. Тільки на загальній аудієнції у папи побувало близько 17 000 000 людей. Понтифік неодноразово привертав до себе увагу ЗМІ. У середньому за рік завдяки творчій діяльності папи виходило близько 200 книг, що були присвячені його персоні.
Папа піддавав публічній критиці всі прояви тоталітаризму, особливо – комунізм.
Богдан Стрикалюк
Магістр релігієзнавства