Історія релігійРелігія

Церква Сведенборга (Нова церква) – історія та віровчення

Сведенборгіанці, також відомі як члени «Нової церкви», є послідовниками шведського вченого і теолога вісімнадцятого століття Еммануїла Сведенборга.

Історія церкви

У 1768 р. у Швеції почався процес щодо єресі проти творів Сведенборга та двох інших людей, які їх пропагували; судовий процес поставив під сумнів те, що богословські твори Сведенборга узгоджувалися з християнською доктриною. Королівський наказ 1770 року проголошував, що його твори були «явно помилковими».

Прихильникам Сведенборга було наказано припинити використовувати його вчення, а місцевим чиновникам було наказано конфіскувати його книги та припинити їх обіг у будь-якому окрузі, якщо найближча консисторія не дасть дозволу. Сведенборг благав короля про милість і захист у листі з Амстердама; нове розслідування щодо нього зупинилося і було припинено в 1778 році .

Церква Сведенборга (Нова церква) – історія та віровчення

На момент смерті Сведенборга було докладено не мало зусиль для створення організованої церкви. Однак 7 травня 1787 року (через 15 років після його смерті) в Англії було засновано рух Нової Церкви.

У 1789 році в Англії виникла низка церков, і в квітні того ж року в Грейт-Істчіпі, Лондон, відбулася перша Генеральна конференція Нової Церкви. Нові церковні ідеї були принесені до Сполучених Штатів місіонерами, одним з яких був Джон Чепмен.

Ранні місіонери церкви Сведенборга також подорожували по різним частинах Африки. Сведенборг вважав, що «африканська раса» була «в більшому просвітленні, ніж інші на цій землі, оскільки вони такі, що думають більше, що  «всередині», тому сприймають істини та визнають їх». У той час африканське просвітництво вважалося ліберальною концепцією, і сведенборгіанці прийняли звільнених африканських навернених у свої домівки ще в 1790 році. Чимало сведенборгіанців також були аболіціоністами.

Церква США була організована в 1817 році з заснуванням Генеральної конвенції Нової Церкви тепер також відомої як Сведенборгіанська церква Північної Америки. Рух у Сполучених Штатах посилився до кінця 19 століття, і в Кембриджі існувала богословська школа нової церкви. Суперечки щодо доктрини та авторитету творів Сведенборга спричинили розкол у церковній ієрархії і в підсумком стало утворення Академії Нової Церкви. Пізніше вона стала відома як Загальна церква Нового Єрусалиму – яку іноді називають Генеральною церквою – зі штаб-квартирою в Брін-Атіні, штат Пенсільванія. До Загальної Церкви приєдналися дві конгрегації Конгресу в Канаді (одна в Торонто, інша в Кітченері) і дві конгрегації з Британської конференції у Лондоні та Колчестерська Нова Церква.

Віровчення церкви

«Нова Церква» має дві основні доктрини.

Перша доктрина, є один Бог , який втілився як Ісус, щоб викупити людство.

Друга доктрина, є обов’язок жити згідно заповідями Ісуса Христа. Є дві істотні речі, які становлять церкву, а отже, дві головні постулати доктрини — одна, що Господня Людина є Божественною; інша, що любов до Господа і милосердя до ближнього становлять церкву, а не віру окремо від любові. Відповідно  визнання Господа і життя згідно з приписами Декалогу є двома основними елементами Нової Церкви.

Прихильники вірять, що ці дві доктрини приносять спасіння та єдність з Ісусом.  Усі доктрини Нової Церкви мають посилання на ці два постулати, тому що вони є її універсаліями, від яких залежать усі деталі, і є її істотними, з яких виходять усі формальності. Якщо людина не знає про доктрини «Нової церви», але вірила в єдиного Бога і прожила  праведне життя, то за словами Сведенборга, вона дізнається нові постулати віри від ангелів після смерті.

Сведенборг стверджував, що Трійця не є трьома особами — Батьком, Сином і Святим Духом, — але однією: Батько є першоначальною божественною істотою, Син — людським втіленням цієї божественної душі, а Святий Дух — витікаючою діяльністю. Він писав, що вчення про трійцю з трьох осіб виникло в четвертому столітті з прийняттям Нікейського символу віри для боротьби з аріанством , але воно було невідоме Апостольській церкві.

Сьогодні послідовниками церкви Сведенборга у світі є приблизно 25 тисяч, які переважно проживають на території США, Канади та Великобританії, є незначні групи послідовників в Африці, Австралії, Швеції.

Іван Гудзенко

Яка твоя реакція?

Радість
2
Щастя
0
Любов
0
Не завдоволений
0
Тупо
0

Интересно почитать:

Также в категории:Історія релігій