Як самостійне божество Тот, починають шанувати в епоху Стародавніх царств. До цього періоду він визначався, як ліве місячне око бога Гора, антипод Сонця. Пізніше в міфологічній системі Тот увійшов як наймудріший бог, помічник бога Ра. Саме Тот дарував людям письмо і знання. Тому атрибутом божества є палетка переписувача. Тот був присутній в якості писаря на суді мертвих. З приходом бога — ірбіса єгиптяни пов’язували розлив священного Нілу. Слідом за розливом слідувала пора цвітіння, а бог Тот зараховувався вісником краси і достатку. Бог Тот вважався проявом краси.
Найдавніші єгипетські установи освіти прикрашалися зображенням Тота — наймудрішого з богів.
Бог Тот є творцем не тільки письма, але і математичних символів. Саме йому приписується авторство системи креслень. За одним із міфів єгиптян Тот є винахідником року, в його звичному нам прояві (365 дні, замість 360). Як пише Плутарх наймудріший бог виграв 1/72 частину року в грі в кістки. Цих п’ять додаткових днів були присвячені Осірісу, Сету, Хоруру, Ісіді і богині Нефтіс, дітям богині Нут. Богині Нут було заборонено народжувати протягом 360 днів, тому її діти і з’явилися в ці п’ять днів, завдяки старанням Тота.
Згідно, хронологічних подій давньоєгипетських богів, Тот сильно проявив свою мудрість. Він не є центральним героєм не одного стародавнього міфу, проте, в будь-який знаковою історії Древнього Єгипту він залишив свій слід, і причому тільки позитивний. Дотримуючись нейтралітету і не втручаючись у відносини між богом Ра і богинею Ісідою, Тот виступав посередником між ними. Він допоміг врятувати немовля Гора, сина Ісіди від укусу отруйної змії в небесній пустелі. Тот є дійсно мудрим і справедливим божеством.
Ольга Степаненко