Мистецтво

СЕКТИ АПОКАЛІПСИСУ у ВІДЕОІГРАХ. Частина ІІІ

Частина друга

Зокрема, у іграх Fallout 3 і Fallout 4 можна зустріти Церкву Дітей Атома. Жанр: рольовий бойовик. Якщо, в третій частині вони доволі мирні та мало поширенні, то в четвертій частині – все навпаки. Незважаючи, що людство виживає в умовах ядерного пост-апокаліпсису, адепти даної церкви своїм божеством вважають Атом. Це проявляється у тому, що радіація визнається божественною, а атомна бомба є втіленням Атома. Їхній символи: знак радіаційної небезпеки, пізніше схема атома із орбітами електронів. Для них ядерний конфлікт 2077 року – це не вселюдська катастрофа, а саме, що не є, втілення волі їх бога. Цікавим їхнім догматом є властивість Атома містити в собі світи, які він створює при своєму Розпаді. Їхні постулати викладенні у трактаті «Велике Ділення»: «1. Спочатку Атом створив перше ділення світла і темряви, і ім’я йому – Розпад. 4. І так продовжувалося велике ділення, і появилося багато створінь, достойних Атома». Очевидно, це – алюзія на книгу Буття.

Данні чудернацькі ідеї перегукується із квазінауковою (неспростовуваною) гіпотезою, що має назву фрактальна теорія, або «безкінечна вкладеність матерії». Різні її форми сповідували відомі філософи, як Анаксагор, Арістотель, Декарт, Лейбніц та Кант. Одним із її головних постулатів є відсутність елементарних частинок, так як матерія безкінечно подільна. В плані ідей Дітей Атома, цікавим є, що кожна частинка має свою систему частинок, а отже і свій внутрішній світ. Також, до даної гіпотези схильна реальна секта раелітів, яка поклоняється високорозвинутим інопланетянам.

Відокремленням від них є нечисельна секта «Апостоли Вічного Світла» (доповнення Broken Steel до третьої чатини). Їх лідер – Матінка Кюрі ІІІ, що є алюзією на однойменну жінку-фізика. Для них втіленням Атома є вода, яку вони крадуть та опромінюють, і яка вважається від того «святою». Релігійна паралель очевидна. Також, вони бачать у перетворенні на мутантів шлях спасіння для людей. Два мутанта, що є союзниками секти, визнанні, як святі. Є миролюбним культом.

У рольовій тактичній Fallout Tactics: Brotherhood of Steel аналогічна релігія є вже у самих мутантів. Поблизу «колишнього» Канзас-Сіті є локація Надгробок. Духовний лідер мутантів – Єпископ Дефкон – очолює культ, що прислужує плутонієвій ядерній боєголовці та вірять у гама-хранителей. Вони вірять, що бомба – це ідол в якому є священний вогонь, або зарядженні ядерні частинки. Варто, зазначити, що і у язичників ідол не виступає божеством, але є лише його «контактуючим» відображенням. Боєголовка знаходиться у Соборі, а саме у «священних палатах Плутонія». Їх культ складається із охорони єпископа, священнослужителів та пастви. На відміну від Дітей Атома, можуть бути союзниками.

СЕКТИ АПОКАЛІПСИСУ у ВІДЕОІГРАХ. Частина ІІІ

Останнім ми розглянемо релігійно-військову організацію, як «Братство Нод» із серії стратегічних ігор Command & Conquer, а саме тиберієва підсерія. На Землі розгортається еколого-геологічний апокаліпсис, а саме інопланетний мінерал тиберій, шириться по планеті та витягує корисні копалини на поверхню у легкодоступній формі. Одначе, цей мінерал є токсичним та породжує мутації, а отже несе загрозу довкіллю. З одного боку Глобальна Оборона Ініціатива (GDI) хоче використати тиберій у невійськових цілях, але при цьому зменшити його руйнівну дію на людей та екологію. Одначе, терористична організація «Братерство Нод» вбачає у мінералі шлях до еволюції людства, а також спочатку вірять у його божественну сутність. Їхньою метою є перетворення екосистеми Землі на основі тиберію, і тому воюють із GDI за нову тиберієву еру. Отже, бажають встановити свій теократичний лад. В грі можна вибрати одну із сторін.

Можливо вони не зовсім секта, але є релігійно-політичними радикалами. По своїй структурі вони є бойовим орденом із чіткою ієрархією. Спочатку йдуть послушники; потім – брат; після цього є вибір між проповідником, сповідальником чи місіонером; найвищий статус у архибратів. Їхній символ – жало скорпіона. Такий собі ІДІЛ («Ісламська держава») у планетарному масштабі. Їхні лозунги: «одне діло – одна ціль» та «мир через силу». На чолі братства стоїть загадкова особа – Кейн, яка цілком може бути і не людиною. В братерстві його називають Великим Кейном, пророком та отцем. Ним сказані слова, що стисло передають зміст культів апокаліпсису: «Кінець – це початок!».

Теж, як і реальні релігійні організації, зазнали розколу. Але це було лише тимчасово, і опоненти – Сеператисти Гідеона – були ліквідовані вірними Кейна.

В даній грі ми теж знаходимо паралелі із релігією. Релігійний лідер має ім’я — Kane, що є в англійській мові вимовляється, як старозавітній Каїн. Сама його організація – Нод – може бути названа в честь краю, куди був вигнаний Каїн після вбивства Авеля. З іншої сторони лідер GDI – генерал Соломон, має прототипа у однойменному старозавітному царю. Між іншим, фанати серії вказують на нодовського генерала Seth, як на Сифа – брата біблійного Каїна.

***

У відеоіграх є сильна тенденція зображувати релігію, а особливо секти, як войовничу чи божевільну силу. В більшості випадків, як і бачимо в даній статті, вони є ворогами головного героя. Зрідка, коли їх вчення ґрунтовно опрацьовані чи просто чітко поданні. Причин, як на мене, тому декілька. По-перше: відеоігри, як мистецтво загалом, має властивість робити перебільшення. По-друге: як частина комерції, вони мають схильність до розважальності. А тепер причини більш глобальніші. По-третє: сучасна культура доволі нігілістична, тому не дивно, що відеоігри можуть мати глузливий характер. По-четверте: в умовах секуляризації «білих» народів, ми отримуємо десакралізацію релігії. І, по-п’яте: далеко не рідко культи, як минулого, так і сьогодення, діяли аморально та деструктивно.

P.S. Варто зазначити, що не всі реальні секти є деструктивними, тим більше не всі вони є само/вбивчими. Також, вказанні релігійні паралелі не обов’язково так задумалися розробниками, а можуть просто бути асоціаціями фанатів чи автора.

З відкритих джерел матеріал

зібрав АНДРІЙ ДМИТРУК

Джерела:

https://cnc.fandom.com/ru : Command & Conquer Вики

https://fallout.fandom.com/ru : Убежище – Энциклопедия Fallout

https://ru.wikipedia.org: Теория Бесконечной вложенности материи; Command & Conquer

over9k 5000 : Fallout 4:Дети Атома и их Секрет [youtube-канал]

Яка твоя реакція?

Радість
0
Щастя
0
Любов
0
Не завдоволений
0
Тупо
0

Интересно почитать:

Также в категории:Мистецтво

Мистецтво

Искусство и религия

Искусство и религия, две могущественные и уникальные силы, веками взаимодействуют, вдохновляя и покоряя человечество. В ...