Історія релігійХристиянство

Римські катакомби як живе свідчення існування християнства

 Перше  ніж  перейти  до розгляду  цієї  важливої  для нас  тематики, спробуємо  подивитися  на  християнство  через призму  часу.  Адже  не всі  до кінця  правильно    розуміють сутність християнства.  У  християнській  культурі   можна побачити поєднання  елементів  язичництва. Їх  вбачають   у  фресках  —  настінних  зображеннях, виготовлених в  катакомбах.

Римські катакомби  як  живе  свідчення  існування  християнства

Через  ці  давні  символи можна  не тільки  прочитати  історію  християнства , а угледіти  переплетіння двох культур – елліністичної та християнської  . Так  як адепти   вчення  Ісуса Христа  не  вміли  ні писати, ні читати, тому  у  невербальний спосіб передавали  символічні зображення для того, щоб інші  змогли  пізнати  і  розширити свій релігійний  світогляд, ближче ознайомитися  з  історичним минулим.

Так наприклад, зображення  Орфея з кіфарою у римських катакомбах  інтерпретувалося  в християнстві, а сакральний  образ  Доброго пастиря  в точності  передає  євангельську   притчу  про загублену вівцю (відноситься до періоду гоніння християн), також  можна  помітити  такі зображення як Хрещення, Вчитель, Христос, Оранта з дитятком.  Із зображень сцен Старого і Нового Завітів  Старого та Нового Завіту  найчастіше зустрічаються: Адам і Єва; Ной в ковчезі; Іону вкидають в море;  три отроки у вогненній печі; поклоніння  волхвів,; Хрещення Господнє Агапа;  апостол Павло.  Проте  серед  них  найчастіше  можна  побачити наступні  символічні образи:

  • якір – символ надії як опори християнської душі
  • голуб – Святий Дух
  • фенікс – тілесне воскресіння в християнстві
  • орел — символізує юність, піднесення душі
  • павич – безсмертність християнської душі
  • півень – пробудження християн від гріховного сну і нагадування про Страшний суд та загальне воскресіння мертвих
  • агнець – Ісус Христос
  • лев — втілює  у собі  силу та могутність
  • оливкова гілка – вічний мир
  • лілія —  духовна  чистота, непорочність
  • виноградна лоза – Свята Євхаристія
  • Євхаристійний хліб   та риба

В іудейській  катакомбі на Аппієвій дорозі  знаходимо   зображену  менору (семисвічник), що є прямим  підтвердженням існування  іудео-християн. Саме  вони слугували місцем перших зібрань  євреїв, які  прийняли  вчення  Ісуса Христа  і стали його адептами. Римські  катакомби  справляють неабияке враження  на  паломників, які  приїжджають із усіх куточків  світу  для того щоб  в  повній  формі  осягнути  сакральне  мистецтво раннього християнства та історію перших християнських спільнот.  Катакомбами  називають мережу античних довгих  підземних ходів. Загальна довжина таких катакомб за теперішніми мірками сягає 150-170 кілометрів. За одними підрахунками, в ранній період християнства  тут було поховано близько сімсот п’ятдесят тисяч  осіб. Такі поховання  зосереджені в Римі  вздовж Аппієвої  дороги.

Найвідоміші  із  катакомб носять імена ранніх християн-мучеників — святий Калліст, Домітілла, Прісцилла, Себастьян. Катакомби   Калліста – засновані у ІІ столітті нашої  ери, свою назву  отримали від  римського єпископа Калліста з ініціативи якого  і відбулося їхнє  розширення. Тому  вони  вважаються  першими і найбільшими  в Римі, в яких відбувалося поховання  римських єпископів,  християн. Катакомби  святого  Себастьяна використовувалися  як місце поховання язичників,  проте  існує досить цікава деталь – всередині  можна  зустріти синкретизм  язичництва з християнством.

У катакомбах Домітілли  зазвичай  ховали язичників та християн.  Катакомби Прісцилли  вважаються  найстарішими в Римі, перебували у приватній  власності  римського консула  Акілія Глабрія. У  них  на стінах розташовані  фрески ранньохристиянського  періоду. До  цих катакомб  зараховують ще  катакомби мучениці  — християнки Агнесси, датовані  ІІІ – ІV століттям. Єдина їхня   відмінність від інших полягає  в тому, що не містить жодних  настінних  зображень,  лише  написи.  Вгорі  розташована  збудована  дочкою імператора  Костянтина – Констанцією  базиліка  на честь Сант Ан’єзи.  Всередині  базиліки  перебувають   мощі  святої мучениці Агнесси.

Катакомби дійсно  є    живим  історичним  свідоцтвом   християнства.

 Богдан Стрикалюк

Яка твоя реакція?

Радість
0
Щастя
1
Любов
0
Не завдоволений
2
Тупо
0

Интересно почитать:

Также в категории:Історія релігій

Історія релігій

Пуджа

Пуджа — це центральний елемент індуїстської духовної практики, що включає різноманітні церемоніальні дії, спрямовані на ...
Історія релігій

Кундаліні

Кундаліні – це загадкова та потужна космічна енергія, яка, згідно з тантричними та езотеричними традиціями ...