Особистісні розлади зароджуються у людини в юності або в дитинстві, при цьому вона  не може з ними справлятися. Розлади є переживаннями всередині людини виходять за рамки допустимі соціальними і культурними моделями суспільства. Подібні розлади являють собою стрес в підсвідомості і небажання з цим боротися.

На сьогоднішній день фахівці не змогли з’ясувати причини появи подібної особистісної кризи. Багато хто думає, що вони виникають як генетичне слідство. Однак, особистісний фактор відіграє в цьому не останню роль. Серед усіх симптоматичних чинників, психологи виділяють наступні: аспекти життя, що впливають на суспільне і трудове діяльності; поведінку, яке триває тривалий період часу; порушені функції особистості; фактори сформовані в підлітковому віці; фактори, які не змінюються тривалий час; вони не пов’язані з іншими захворюваннями психіки, і немає взаємозв’язку з наркотичною залежністю.

Класифікація та сутність розладів

Класифікаційний поділ передбачає десять типів, які розділені між собою симптоматичним перебігом захворювання. Всього 3 категорії, розділені між собою. Типи розладів категорії А такі:

Параноїдальні . Підозрілість і недовіра, напади гніву внаслідок невіри в слова оточуючих; Шизоїдний. Не має бажання в близькості, відмова від веселощів, байдужість.

Ексцентричність, труднощі відносин, тривожний стан в соціумі, ігнорування людей, спілкування з самим собою, впевненість в умінні читати чужі думки.

Подібними захворюваннями страждає близько 7% всього населення. Визначається ексцентричним і дивною поведінкою.

Типи розладів категорії В  наступні: антисоціальна. Нехтування безпекою, агресія і імпульсивність, байдужість, роздратування; прикордонне. Девіантність поведінки, тривожність і депресія, низька самооцінка, немає міжособистісних відносин, імпульсивність, недооцінка інших і себе;

Істеричність

Потреба в лідерстві, невиправдана сексуальна поведінку, епатаж, піддаватися впливу, розмовляти театрально і детально, сприйняття відносин не на тому рівні, що є насправді;

Нарциссизм

Завищена роль самого себе, мрії про владу і успіх, віра в те, що володіє високим статусом, бажає особливого ставлення, заздрість, використання інших, переконаність, що всі заздрять йому, зневага і прагнення до лідерства.

Нестабільна драматична поведінка, зустрічається не більше ніж у 4% населення.

Типи розладів категорії С наступні:

Тривожне . Такі люди переконані в власне нікчемності і недолугості, сором’язливі, чутливі до критики;

Залежне. Невпевненість, внаслідок чого висока самокритичність і чутливість до критики оточуючих, зацикленість на самоті, уникнення відповідальності, пасивність у відносинах;

Обсесівно-компульсивний. Безпорадність, педантичність, не викидає речі, якщо вони не викликають сентиментів, надмірність в робочих аспектах, перфекціонізм, який не дає доводити почате до кінцевого результату, чинить опір змінам.

Поведінка таких людей, засновані на страхах і тривожності. Вони справляють враження скнар, зануд, манірних людей. Часом вважають, що гроші це головне в житті, що тільки вони здатні принести радість і врятувати в разі катастрофи. Ними не можна розкидатися на інших і себе.

Андрій Кавзунський