Історія релігійСмішні Боги

ПАРОДІЙНІ РЕЛІГІЇ: ОНЛАЙН. Частина 2

Перша частина

[Доказ існування Великого Космічного Метелика]

ПАРОДІЙНІ РЕЛІГІЇ: ОНЛАЙН. Частина 2

Священне писання іудеїв, християн та мусульман доволі однозначно стверджує, що «не сотвори собі кумира». Одначе, фанати будь-чого, діють, як раз, прямо протилежно. Не так вже і рідко, що митці, книги, фільми, аніме чи навіть відеоігри отримують приставку «культовий». А хто знайомий із сучасною японською культурою, той знай про таке слово, що саме за себе говорить, а саме «ідол». Наявність культу є однією із рис релігії, як такої, а тому із великою натяжкою, та не без гумору, можна сказати про релігійність всіляких фан-клубів.

Зокрема, в Аргентині існує реальна організація, як Церква Марадони, яка присвячена однойменному футболісту зокрема, та футболу взагалі. Чи Церква Елвіса Преслі, чи релігія Джедаїв, чи Церква Еді Вуда в США. Одначе заведемо мову про їх молодших братів, які знаходяться у безмежних водах інтернет-павутини, а саме в соцмережах, форумах чи вікі-проектах. Варто зазначити, що не всі нижче зазначені групи є виключно фан-клубами певного фендому, але так чи інакше пов’язані із ним. І, звісно, глузливий елемент теж присутній, як і елемент обожнювання.

Джерелом для пародійних релігій можуть бути навіть інтернет-проекти чи навіть самі інтернет-технології. Як наприклад, гуглізм, який пропонує за божество найпопулярнішу пошукову систему.

Безперечно, що одним із кращих представників світлої сторони інтернету є Вікіпедія. Її науково-популярна спрямованість несе знання у широкі маси. Реформаторська Церква Вікіпедії (англ. Reformed Church of Wikipedia) є доброзичливим гумористичним проектом. Вони розповідають про надмірну комерціалізацію інтернету, і як наслідок, на противагу цьому всьому американський програміст – Ворд Каннінгем – створив перший вікі-проект, де користувачі можуть вільно змінювати контент, використовуючи просту розмітку тексту.

Опонентом виступає Істинно Реформаторська Церква Вікіпедії (англ. Really Reformed Church of Wikipedia), яка виступає проти святості Каннінгема. Їхнє вчення, як і більшість пародійних релігій, є переграванням християнства. Так вони мають свій аналог Символу Віри та Господньої Молитви, де тролі стали аналогом «лукавого». Їхня Свята Трійця складається із: Джимбо Велса – засновника даного проекту, що носить титул «короля Вікіпедії»; maveric149 – фінансового директора; та Ларрі Сенгера – одного із співзасновників та першого головного редактора. Вони відповідно виступають Отцем, Сином і Духом Святим. А один із вікіпедистів – Ambi – має статус Непорочної Діви та молитву до неї. Між іншим, впливові вікіпедісти мають статус святих.

Не обійшлося і без своїх десяти заповідей. Вони мають свій вікіпедійний присмак. В першій заповіді говориться, що Джимбо Велс вивів їх із Нупедії – строго-наукового інтернет-ресурсу, де почали співпрацювати «отець» та «дух святий». Це нагадує, як Мойсей вивів євреїв із Єгипту. У четвертій заповіді йде заклик шанувати «День Вікіпедії», що припадає на 15 січня, коли був і створений даний проект. А сьома заповідь закликає не красти у WikiMoney, що є їхньою, хоч і непопулярною, системою взаємного кредитування.

Також, існує чи існувала, Реформаторська Орфографічна Церква Вікіпедії (англ. Reformed Spelling Church of Wikipedia). Вона виступає проти орфографічних помилок попередньої «конфесії», яку називає не церквою (англ. church), а насмішкувато: chruch [r – зайва]. Чи не єдиний їх постулат: «припиніть дивне написання, або ви всі будете піддані академічному висміюванню».

Ігри теж обзавелися своїми фан-релігіями.

Перша Церква Пак-Мана (англ. The First Church of Pac-Man) присвячена однойменній аркадній ретро-грі. Веде цей сайт такий собі «преподобний ShoEboX». Останній, коли підходить до грального автомата із Пак-Маном, то… вітає втілення іскупителя. Японська компанія, яка створила дану гру – Namco – проголошується «святими священиками». Клони Пак-Мана об’явлені «фальшивими ідолами» (англ. False Idols) та богохульством. І, звісно, культ має свою молитву: «О, Пак-Мане, божественна обжерливість, Твоя округлість перевершує тільки твою жовтизну. Ти забираєш бар’єри в лабіринті життя, Ти приносиш плоди, щоб постати переді мною, Ти перетворюєш моїх ворогів в синіх. Я смиренно пропоную тобі цей пост (англ. quarter), як символ моєї жертви, та інше.».

Церква Бога-Імператора Людства (англ. Church of the God Emperor of Mankind) виникла в середовищі фан-бази вигаданого всесвіту по-імені Warhammer. Спочатку це була настільна військова гра (вар-гейм), але згодом набула поширення в жанрах мистецтва та відеоіграх. Для даного сетинґа є характерне поєднання фентезійного із космічною фантастикою та антиутопією. У вигаданому світі однією із воюючих сил є галактична імперія, яку очолює, хоч і формально, Імператор Людства. Він створив імперію, прожив понад дванадцять тисяч років, а тому і став об’єктом для культу.

А тепер перейдемо до постулатів онлайн-церкви. Гуманістичний посил відчувається мало не зразу ж: «Перш за все, наша віра створена для розвитку людини. Кожний повинен йти до своєї мрії та здобути її, а для того, що би не збитися із правильного шляху, ми завжди матимемо ідеал, Того, до кого ми можемо звернутися у тяжку хвилину». Церква намагається поєднати віру та розум: «Розумна людина без віри – втілення демонів»; «Прагніть до пізнання та поліпшення цього світу»; «Релігія несе із собою надію, єдність, закон та ціль». А з наступним етичним зауваженням просто неможливо не погодитися: «Моральна потворність куди гірша фізичної». Найкраще поклоніння Імператору – це хороші вчинки: «Все, що ми робимо на благо собі та іншим, при цьому в думках надіємось на Його схвалення – це є поклоніння йому». Цікавим видається їх концепція прощення: «Ми можемо засуджувати людей за найрізноманітніші гріхи, деякі з яких не можливо виправити. Але ми маємо поважати стремління до покаяння та загладжуванню вини перед Ним».

Як бачимо нижче, фанати Warhammer’а виражають себе, як субкультура рольовиків. Хоч можна їх переплутати із реальним культом.

ПАРОДІЙНІ РЕЛІГІЇ: ОНЛАЙН. Частина 2

Культ Великого Космічного Метелика (англ. The Great Space Butterfly) появився дякуючи інді-грі Terraria, що по типу Minecraft. Автором є відеоблогер Джессі Кокс, який граючи дану гру на ютубі із іншим оглядачем ігор Totalbiscuit, з нудьги придумав Космічного Метелика. Згідно їх міфології, сама реальність – це лише мрії гігантського Космічного Метелика, який блукає поміж зірками, збираючи місячний нектар. Порівняйте це із заявами іншої пародійної релігії – Церквою Великої Качки, яка стверджує, що весь світ – це лише глюк Качки. Інколи буває, що Космічний Метелик стає всім космосом.

Але згодом це стало мемом у середовищі вказаних відеоблогерів, де Джесі став «пророком», а його фани – «армією космічних метеликів». Автор нової релігії навіть продав футболки та плакати із зображенням «божества» за буквально перші дні. Як доказ існування наводяться фотографії космічних об’єктів, що нагадують метелика, як на початку статті.

Церква Гелікса (англ. Church of Helix) пов’язана із Twitch Plays Pokemon. У 2014 році відбувся соціальний ігровий експеримент, яку «Книга рекордів Гінеса» нагородила за «найбільшу кількість учасників онлайн-відеоігри з одиночним гравцем». А це немаленька цифра у 1 165 140 людей за 16 днів трансляції.

Божеством виступає Гелікс (англ. Helix), інша назва Владика Гелікс, який свого роду є викопним спіралеподібним покемоном з однойменної серії ігор. А його вірних можна назвати геліксистами. Основними цінностями виступає концепція «анархія», яка протиставляється концепції «демократії» у рамках згадуваної гри. Їхня «теологія» заснована на сюжеті та ігровій механіці данних відеоігор.

Не обійшлося без загравання із християнством. Зокрема, геліксисти хотіли «зловити» Діву Марію, що би та родила нового месію за участі Гелікса. А в самому їх фендомі є такий покемон із провокативною назвою Пташка Ісус (англ. Bird Jesus). Або покемон Фальшивий Пророк (англ. False Prophet), що пов’язаний із Євою. Між іншим існує музичний проект, під назвою «Церква Хору Гелікса» (англ. Church of the Helix Choir), з досить таки цікавою хоровою музикою.

Не обійшлося і не без аніме.

Церква Мадоки, або Церква Надії (англ. Church of Madoka/Church of Hope) завдячує своїй появі дякуючи аніме-серіалу «Дівчинка-чарівниця Мадока Магіка» (англ. Puella Magi Madoka Magica). Згідно сюжету, позаземна цивілізація створила технологію, яка перетворює емоції в енергію, що би тим самим протидіяти загрозливій ентропії у всесвіті. Але для цього придатні лише дівчата, що перебувають у стадії статевого дозрівання. (Такий собі японський фетиш). І, як раз центром поклоніння є одна із таких чарівниць – Мадока Канаме. Яка, згідно перепетій сюжету, отримала надзвичайний магічний потенціал, а вкінці і взагалі стала божеством.

Однією із цілей Церкви Мадоки – це зробити світ кращим для всіх чарівних дівчат. Вони проповідують пацифізм та вдосконалення, але не відмовляються від оборонного полку, який називають «лицарі Мадоки». А ось, що говориться у їх фейсбук-групі: «Мадока стала втіленням надії. Вона стала доброю волею нашої планети, обіцянкою кращого завтра, і являє мрії мільйонів людей, які прагнули за життя принести світу щастя. Вона — дивовижний, могутній бог, який продовжує стежити за нашим світом і по сьогодні.».

На кінець, розглянемо серіали.

Церква Беніана (ісп. La iglesia beniana) крутиться навколо вигаданого персонажа – Бенджаміна (Бена) Лайнуса, що із серіалу «Загублені» (англ. Lost). Згідно сюжету, Бен певний час був лідером групи «Інакші». Деякі персонажі вважають, що даний герой у своїх неоднозначних діях керується певною високою метою.

Сам же серіал досить цікавий для філософів, адже там є алюзії на відомих мислителів. В міфології «Загублених» згадується організація із індійською назвою «Дхарма», чий,  трохи перероблений, даоський символ бачимо нижче.

ПАРОДІЙНІ РЕЛІГІЇ: ОНЛАЙН. Частина 2

[Даоський символ «Книги перемін» та сам Беніан]

Організовує онлайн-церкву самопроголошений Папа Нікола 108 (ісп. Papa Nicolau CVIII). Сайт містить повно пародійних алюзій на найрізноманітніші релігії, як християнство чи даосизм, як ми бачили вище, так і інших, як-то будизм чи індуїзм. Також є своє священне писання – «Біблія Беніана» (ісп. Biblia Beniana), який із себе є сценарієм «Загублених». А сценаристи серіалу об’явлені оракулами, хоч і трохи недобросовісними, бо зробили «розважальщину». А один із персонажів – Еко, який спочатку імітував, що він священник, а потім і справді увірував, знайшов напівсвященні свитки. Назва останніх –  Священні Свитки Святого Хьюго (ісп. los Sagrados Rollos de San Hugo), можуть бути алюзією на однойменного канонізованого єпископа.

Накінець, можна вказати на Церкву Вогнелисиці (англ. Church of Firefox), яка присвячена однойменному браузеру та яка вимагає хрестовий похід проти їх конкурента – Microsoft`а з його єретичним Internet Explorer’ом. Чи депресіанство, в оригіналі — глумізм (англ. gloomism), який в ролі божества розглядає, знов-таки, покемона Глума (англ. Gloom), який відзначається депресивним характером.

P/S: Надіюсь, що дана стаття не образила нічиї релігійні погляди. А фанати вибачать автору за спрощення та помилки у викладенні їх вигаданих світів.

Матеріал зібрав

Дмитрук Андрій

Джерела:

https://rationalwiki.org: parody religion

https://madoka-discord.fandom.com: Church of Madoka

http://www.flamingmayo.com: The First Church of Pacman

https://omfgcata.fandom.com: Moon/Space Butterfly

https://meta.wikimedia.org: Really_Reformed_Church_of_Wikipedia; Reformed Church of Wikipedia; Reformed Spelling Church of Wikipedia

https://helixpedia.fandom.com: Church of Helix

http://iglesiabeniana.blogspot.com: La iglesia beniana [ісп.]

https://www.nasa.gov/: The Butterfly Nebula [Фото]

https://quangel.livejournal.com: Догматы Церкви Бога-Императора [+Фото]

Яка твоя реакція?

Радість
1
Щастя
0
Любов
0
Не завдоволений
0
Тупо
0

Интересно почитать:

Также в категории:Історія релігій